Millet İttifakı’nda yaşanan derin krizin çözümünde mimar kim?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun altı masalı ortak cumhurbaşkanı adayı olmasına giden süreçte büyük bir kriz yaşandı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Aday kim kazanır” formülünün masada olduğunu savunarak partilerin anket yapıp adayın buna göre belirlenmesi gerektiğini savundu.

CHP, DEVA, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda anlaştı.

Ardından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu veya Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın isimlerini öne çıkaran Akşener masadan kalktı ve büyük bir kriz çıktı. Muhalefette derin hayal kırıklıklarına neden olan bu gelişmenin çözümü için; “iki belediye başkanı” formül oluşturuldu.

Çözüme göre, İBB Başkanı İmamoğlu ve ABB Başkanı, genel müdür yardımcılığına atanacak. 6’ncı Masa’da teklif kabul edildi ve 3 Mart’ta başlayan kriz dün, 6 Mart’ta çözüldü.

Peki iki belediye başkanını başkan yardımcılığına atama fikri nasıl ortaya çıktı? Basında çıkan haberlere göre, iddialar farklı…

BİZİM FERAM ÜSTÜN MÜ?

İlk olarak Gelecek Partisi Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, formülün Gelecek Partisi Başkanlık Divanı tarafından dün Halk TV’de yayınlanan duygu yüklü konuşmasında dile getirildiğini açıkladı. Teklifin Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün’den geldiğini belirten Özdağ, “Mansur Yavaş’tan bahsetti. Sonra diplomasi başladı” dedi.

CHP Mİ BAYRAMI MUTLU MU?

İktidara yakınlığıyla tanınan Hürriyet yazarı Hande Fırat da bugün köşe yazısında konuyla ilgili şu perde arkası bilgileri paylaştı.

* CHP’ye göre CHP içinde bir grup, İYİ Parti’ye “iki büyükşehir belediye başkanını güçlü başkan yardımcısı” olarak önermeyi ve hepsinin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemesini önerdi. İYİ Parti’ye göre teklif onlardan geldi.

* Ankara kulislerinde teklifin İYİ Parti’den geldiği bilgisi var ama CHP “istenen” cevap İYİ Parti’ye gelmesin diye teklifi kabul etti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy