Miçotakis’ten özür paylaşımı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Larissa kentinin kuzeyindeki Tempi bölgesinde çarşamba günleri yük treni ile yolcu treninin kafa kafaya çarpışması sonucu 57 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Konuşmasına kazada hayatını kaybedenlerin yakınları başta olmak üzere tüm Rumlardan özür dileyerek başlayan Miçotakis, “2023’te iki trenin aynı hatta gittiğini kimsenin fark etmemiş olması mümkün değil. Yunanistan’da uzun süredir mağdurların ailelerinin yanında olması gerekiyor” dedi.

Ülke genelindeki demiryollarını incelemek için komisyon kuracaklarını belirten Miçotakis, “Ülkemizde demiryollarının ciddi anlamda sorunlu olduğunu biliyoruz. Demiryolları Yunanistan’ın en bariz örneği bizi tatmin etmeyen ve değişim istiyoruz” dedi. . Bize kişisel olarak zarar veren ve eksiklikleri olan Yunanistan’ı değiştirmek için siyaset yapıyorlar.” Bunu geliştirmek için çalışıyorum. Çoğu zaman başarılı olsam da bazen başarısız oluyorum. Her geçen gün ülkemizi geride tutan eksikliklerden dolayı başarılı olursak ne kadar ilerleyeceğimizi biliyorum. Hak ettiğimiz Yunanistan için savaşmaya devam edeceğim.”

Başbakan Miçotakis, demiryolu kontrol sistemlerinin yenilenmesi için Avrupa Birliği’ne (AB) başvuracaklarını da söyledi.

Atina’dan Selanik’e giden yolcu treninin Tempi bölgesinde yük treni ile kafa kafaya çarpışması sonucu yolcu treninin birinci ve ikinci vagonları tamamen ezilirken, üçüncü vagon da raydan çıktı. Hellenic Train firmasının verilerine göre kazada yolcu treninde 342 yolcu ve 10 mürettebat, yük treninde 2 mürettebat vardı. Yolcu trenindeki yolcuların çoğunluğunun öğrenci olduğu iddia edilirken, iki trenin çarpışmadan önce aynı hat üzerinde kilometrelerce birbirine doğru gittiği öğrenildi. Larissa tren istasyonunun müdürü de tutuklandı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy