MetroPOLL: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın oyu yüzde 40


MetroPOLL Araştırma, vatandaşa “Gelecekte olan seçim seçimlerinin birinci turunda seçileceke Erdoğan Kılıçdaroğlu ve Demirtaş’a kime oy verirsiniz?” ilerde yönlendirmesi. Anket geleceğine nazaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 senesinde yapılacak olanlarda ileride olan Kılıçdaroğlu ve Demirtaş’ın aday olması durumunda tekrardan seçilecek.

ERDOĞAN: YÜZDE 40, KILIÇDAROĞLU: YÜZDE 30

Meydana getirilen son anketin nazaran nazaran; ilk turda Erdoğan yüzde 40.1, Kılıçoğlu yüzde 30.2, Demirtaş ise yüzde 15.2 oy alıyor. “Profillerintesto oy” diyenlerin testlerinde 10,5 olarak geçen ankette, kararsızların oranı yüzde 3,3, cevaplananların oranı yüzde 0,7 olarak açıklandı.

AK PARTİ’DE YANGIN YOK

Araştırmada ankete ekspertizler ek olarak “Bu pazarvekilliği seçiminin hangi partiye oy verirsiniz?” sual soruldu. Gösterilen partiye nazaran uygulanabilecek. Buna nazaran AK Partili seçmenin yüzde 97’si Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ı destekleyecek.

MHP’LİLERİN YÜZDE 8.4’Ü DEMİRTAŞ’A OY VERECEK

MHP’ye oy verenler ise yüzde 84 oranında Erdoğan’ı tekrardan yapısal olarak görmek istiyor. MHP’li yüzde 8.4’ünün ise Demirtaş’ı desteklemesi muayene yansıdı.

CHP’DEN DEMİRTAŞ’A YÜZDE 9 OY

CHP’li seçmenin yüzde 80’i genel başkanlarını cumhurbaşkanlığı koltuğunu kullanmak istediğini belirtti. CHP’lilerin yüzde 9’u ise Demirtaş’a destek verdi. Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor CHP’lilerin oranı ise 4.6’da duracak.

SAADET’İN KILIÇDAROĞLU’NA DESTEĞİ YÜZDE 50’NİN ALTINDA

Mutluluk Partisine oy verenler, yüzde 42’sinde Kılıçdaroğlu’nu tercih etti. Erdoğan’ı tekrardan görmek isteyen partililerin oranları ise yüzde 25.8 olarak kaybedildi.

İYİ PARTİLİLERİN YÜZDE 60’I “KILIÇDAROĞLU” DEDİ

İYİ Partiler, hükümet tarafınca yüzde 60.3’te Kılıçdar’na oy vereceklerini açıkladı. İYİ Parti’ye oy verenlerin yüzde 11.8’i Erdoğan derken, yüzde 9.5’i Demirtaş dedi.

İşte MetroPOLL Araştırma tarafınca anket:

Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tur anketine sonuçları paylaşıldı!  Erdoğan en yakın rakibine 10 puan fark attı

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy