Metamfetamin polemiği: Kılıçdaroğlu ne iddia etti, Soylu nasıl yanıtladı?

Kılıçdaroğlu ile Soylu

Kaynak, Getty Images

14 dakika ilkin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam Twitter hesabı üstünden yayınladığı bir videoda, iktidara ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “kara para” ve “uyuşturucu” suçlamasında bulunmuş oldu.

Kılıçdaroğlu video açıklamasını, “Türkiye’de bir metamfetamin salgını var. Sarayın düzeni bu salgını besliyor. Bugün size Sarayın kara para ile bu zehiri nasıl sokaklarımıza çağrı ettiğini anlatacağım. Kirli paranın sonucudur bu” mesajıyla paylaştı.

Açıklamada CHP lideri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için şu ifadeleri kullandı:

“Gelelim ‘Okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın’ diyen namıdiğer Fotoroman Süleyman’a. (…) Bu uyuşturucuları kendileri çağrı ettiler bu ülkeye. ‘Paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar onunla bununla poz veren, gençlerin diliyle söyleyeyim ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin evlatlarının zehirlenmesine göz yummuştur. Yazıklar olsun onlara.”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi kurucusu Hacer Foggo da birlikte rol aldı.

Soylu’nun yanıtı: Yakanı bırakmayacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından Kılıçdaroğlu’na cevap olarak, “Yakanı bırakmayacağız! Yalanlarını yanına bırakmayacağız! İftiralarını yanına bırakmayacağız!” notuyla bir video yayımladı.

Soylu videoda, Kılıçdaroğlu’nun eski CHP lideri Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal’ın istifasını hazmedemediğini iddia etti. 

Soylu videoda şu ifadeleri kullandı: 

“Türkiye Cumhuriyeti Devletine, polisine, jandarmasına, askerine ‘uyuşturucu parası ile cari açığı kapatıyorlar’ iftirasını atması elbet ki Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir vatandaşına yakışmıyor, bırakın genel başkan olmasını.

“Hakkında kabahat duyurusunda bulunuyoruz. Tazminat davası açıyoruz, hem şahsımız hem de kurullarımız. Eğer bu attığın iftiranın bir kuruşunu kanıtlama etmezsen namertsin diyoruz.”

Emniyet ve Jandarma’dan Kılıçdaroğlu’na kabahat duyurusu

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Güvenlik Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı videoyla ilgili kabahat duyurusunda bulunulacağını duyurdu.

İki kurumun Twitter hesaplarından aynı cümlelerle şu ileti paylaşıldı:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, teşkilatımızı ‘Cari açığı kapatmak için uyuşturucu ticareti yapmak’la suçlamaktadır. Bu kara çalma sahibi hakkında kabahat duyurusunda bulunuyoruz.”

Foggo: 11-12 yaşlarına kadar inmiş

CHP liderinin videosunda izahat meydana getiren Derin Yoksulluk Ağı kurucusu Hacer Foggo, metamfetamin kullanımının bazı mahallelerde 11-12 yaşına kadar indiğini belirtti.

Foggo, uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili şu detayları verdi:

“‘Metin amca’ diyorlar. İnanılmaz derecede oldukca yaygın. 11-12 yaşlarına kadar inmiş. Ziyaret ettiğim ailelerin ortak özelliği, devamlı evlatlarının peşindeler. Kısaca okul önlerinde, hastane kapılarında…

“Yüzde 45.3 oranında bu uyuşturucuyu evlerde kullanıyorlar fakat anne babaların kaygısı, evlatları yeter ki evde olsun. Sokakta düşüp ölmesin diye evlerinde çocuklarını kitleyenler var.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy