Mehmet Öz: ABD’de Trump’ı destekleyen Cumhuriyetçi senatör adayı

Mehmet Öz kimdir?

Kaynak, Reuters

7 Kasım 2022, 16:14 +03

Güncelleme 2 saat ilkin

ABD’de katılmış olduğu tv programlarıyla ünlenen Mehmet Öz, yarın yapılacak ara seçimlerde Pennsylvania eyaletinde Cumhuriyetçilerin senatör adayı olarak yarışıyor.

Dünyanın en meşhur sunucularından olan Oprah Winfrey’nin “ABD’nin doktoru” olarak tanıttığı Öz, kendi programıyla da oldukca sayıda Emmy ödülü kazanmıştır.

Trump’ın destekçisi olarak başladığı politika kariyeri ise tartışmalı bir halde aşama kaydediyor.

Öz silahla ateş etmiş olduğu bir reklam filmi yayımlayarak, tabanca taşıma ve kullanma hakkını savunacağını belirtmiş; bu tavrı tepki çekmişti.

ABD’nin meşhur sıhhat programı Dr. Oz Show’un sunucusu Öz, Senato’ya girmesi durumunda Türk vatandaşlığından ayrılacağını açıklamıştı.

Senelerce cerrah olarak çalmış olduğu Columbia Üniversitesi’nden emeritus profesör unvanını alan Öz, ABD’de göçmen bir Türk ailenin evladı olarak dünyaya geldi.

Babası da cerrah olan Öz, Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonrasında genel cerrahi alanında eğitimini ve çalışmalarını sürdürdü.

2005 senesinde yazdığı kitabının sürükleyici ve keyifli bir dile haiz olması sebebiyle ilk olarak Oprah Winfrey’nin programında televizyona çıkmaya süregelen Öz, sonrasında kendi tv ve radyo programlarını sundu.

Öz’ün televizyonda bu kadar oldukca ilgi çekmesinin başlangıcında alternatif tıbba, hipnoz, meditasyon, akupunktur benzer biçimde Batı tıbbının şüpheyle yaklaştığı yöntemlere ehemmiyet vermesi yer ediniyor.

2014 senesinde Öz, kilo vermek için tartışmalı bazı ürünleri tavsiye etmesi sebebiyle Senato’da ifade verdi.

Aynı yıl British Medical Journal dergisinde piyasaya sürülen bir yazı Öz’ün iddialarının yüzde 54’ünün ya bilimsel bir kanıta dayanmadığını ya da bilimsel kanıtlarla çeliştiğini ortaya koydu.

Öz ise iddialarının ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini savundu.

Oprah Winfrey, Demokrat adayı destekliyor

Amerikan yönetiminin koronavirüs salgınıyla savaşım yöntemlerini eleştiren Öz, “bu sorunları düzeltmek ve şifa bulmayı sağlamak” amacıyla senatör aday adayı bulunduğunu deklare etti.

Trump’ın desteğini almasının arkasından Cumhuriyetçi Parti’nin Pennsylvania eyaletinin senatör adayı olarak seçilen Öz, Demokratların adayı John Fetterman’a karşı savaşım ediyor.

Senelerce televizyonda tıbba dair verdiği tavsiyelerin yanı sıra cerrahlık mesleğine de devam eden Öz, 37 senedir evli. Dört evladı ve dört torunu var.

2000’li yıllarda dünyanın en etkili adları listelerine giren Öz, göçmen bir ailenin evladı olarak ailesinin ABD’de ayakta kalmak için sıkıntılı bir savaşım verdiğini, babasının bir göçmen olarak kirli yerlerde uyumak zorunda kaldığını konu alıyor.

Bu zorlukları görerek büyümüş olduğu, tabip ve tv sunucusu olarak halkla kontakt halinde olduğundan ABD’yi “iyileştirecek ve kutuplaşmış ülkeye çareyi getirecek” bir isim bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Öz’ün kampanyasında vurguladığı konuların başlangıcında yüksek enflasyon ve artan kabahat oranı var.

“Doktorlar bir şeyleri düzeltir. Ben de kalpleri düzelttim ve her biri için savaşım ettim” diyen Öz, ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomik politikalarını eleştirerek “Çin’e karşı çıkması ve enerji bağımsızlığı için savaşım etmesi” icap ettiğini öne sürüyor.

Senelerce Mehmet Öz’e destek veren sadece Demokrat Parti’ye yakınlığıyla malum Oprah ise Demokratların adayı John Fetterman’ı desteklediğini deklare etti.

Eski ABD Başkanı Barack Obama ise eleştirdiği Öz’ü “bir satıcıya” benzetmiş ve onun için “Seçilmek için her şeyi yapabilir ve söyleyebilir” demişti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy