Luiz Inaciao Lula da Silva: Brezilya’da 11 yıl sonra yeniden devlet başkanı seçilen eski metal işçisi ve sendika lideri

(*11*)

Lula

Kaynak, Reuters

31 Ekim 2022, 12:39 +03

Güncelleme 17 dakika ilkin

Brezilya’da dün meydana getirilen başkanlık seçiminin ikinci turu, solcu önder Luiz Inaciao Lula da Silva’nın (Lula) zaferiyle sonuçlandı. 77 yaşındaki Lula, aşırı sağcı rakibi Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu yenerek üçüncü kez başkan seçildi.

Seçimlerin 2 Ekim’de meydana getirilen ilk turunda oyların, eski metal işçisi ve sendika lideri Lula yüzde 48,43’ünü, Bolsonaro ise yüzde 43,20’sini almıştı.

İlk turdan sonraki haftalarda iki aday arasındaki fark kapanmış oldu, ikinci turda başa baş bir savaşım yaşandı.

Latin ABD solunun en mühim isimlerinden kabul edilen Lula, 2003-2011 yılları aralığında iki dönem devlet başkanlığı yapmış oldu. Başkanlığı esnasında, Latin ABD’nın en büyük demokrasisi olan Brezilya’da yoksulluğun azaltılmasına yönelik politikalarıyla öne çıktı.

Lula, yolsuzluk ve para aklama suçlamasıyla Temmuz 2017’de 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ertesi yıl cezası 12 yıla çıkarıldı ve Lula aynı yıl Nisan 2018’de cezaevine girdi.

Kamuoyu yoklamalarında birinci görünmesine karşın 2018 seçimlerine katılamadı. Bu seçimleri Bolsonaro kazanmıştır.

Brezilya'da başkanlık seçimleri

‘Süper zenginlere’ daha çok vergi

Lula, ülkenin en yoksul bölgesi olan kuzeydoğuda büyük bir halk desteğine haiz. Sadece gelir dağılımı adaletine yönelik toplumsal programları, Covid-19 pandemisi ve Ukrayna savaşı sebebiyle geçim sıkıntısının arttığı bir dönemde Lula’ya desteği artırdı.

Lula seçim kampanyasında Amazon yağmur ormanlarındaki tahribatı geri çevirme ve iklim değişikliğine odaklanma taahhüdünde bulunmuş oldu.  

1 Ocak 2023’te görevi devralacak olan Lula, yeni bir mali rejim uygulayacağını söylüyor. Bu çerçevede “süper zenginlerin” ödediği vergilerin artırılması öngörülüyor.

Sadece Lula, piyasaların endişelerini gidermek için ekonomik pragmatizm uygulayacağını söylüyor. Eski devlet başkanı, büyük şirketlerin ya da kamu bankalarının özelleştirilmeyeceğini de belirtiyor.

(*11*)

Lula

Kaynak, RICARDO STUCKERT

Luiz Inaciao Lula da Silva kimdir?

Luiz Inacio Lula da Silva, 27 Ekim 1945’te kuzeydoğudaki Pernambuco eyaletine bağlı Garanhuns’ta dünyaya geldi. Halihazırda Sao Paulo’da yaşayan Lula’nın biri üvey beş evladı var. Yakın bir süre ilkin Janja adıyla malum üçüncü eşi Rosangela da Silva ile evliliğe ilk adımını attı.

Lula 1960’lar ve 1970’lerde bir metal işçisi ve etken bir sendikacıydı. Öncesinde bir kuru temizleme şirketinde çalıştı ve ayakkabı boyacılığı yapmış oldu.

1980’de İşçi Partisi’nin kurucuları içinde yer aldı. 1987 ve 1991’de Sao Paulo’dan federal meclise seçildi.

1989’da İşçi Partisi’nden ülkenin ilk işçi sınıfı talibi olarak başkanlık seçimine girdi. Dört başarısız denemeden sonra ilk kez 2002’de devlet başkanı seçildi.

2003’te yoksulluğu azaltmaya yönelik toplumsal programını uygulamaya başladı. 2006’da oyların yüzde 60’ından fazlasını alarak yeniden seçildi.

2010’da İsrail’i ziyaret eden ilk devlet başkanı oldu.

Aynı yıl Time Dergisi tarafınca dünyanın en etkili 100 kişisinden  biri seçildi.

2011’de gırtlak kanseri sebebiyle kemoterapi görmüş oldu.

2018’de üst düzey siyasetçilerin, hükümet yetkililerinin ve iş insanlarının suçlandığı yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı ve hapse girdi. O yıl seçimlere iştirak etmesi yasaklandı.

Lula, Kasım 2019’da 580 gün sonra hapisten çıktı. Mart 2021’de bir Federal Yüksek Mahkeme Yargıcı Lula hakkında mahkumiyet kararını bozdu. Siyasal haklarını geri kazanan Lula, Temmuz 2022’de İşçi Partisi’nden yeniden başkanlığa aday oldu.

Luiz Inacio Lula da Silva , 24 Ekim’deki Twitter mesajında “Bolsonaro zenginler için çalışıyor. Lula ise halkın yanında ve en fazla gereksinim duydukları dönemde onların yaşamlarını iyileştirecek çözümler üstünde çalışıyoruz” dedi.

16 Ekim’de Bolsonaro ile televizyonda tartışan Bolsonaro ise “Ben ifade özgürlüğüne, hususi mülkiyete saygı gösterilen, evinize, işinize ve okulunuza itimat içinde gidebileceğiniz özgür bir ülke isterim. Lula’nınkini değil” demişti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy