Londra’da silahsız bir siyah adamı vurarak öldüren polis memuru görevden uzaklaştırıldı

Chris Kaba

Kaynak, Kaba ailesi

13 Eylül 2022, 12:14 +03

Güncelleme 4 saat ilkin

Londra’da geçen hafta “şüpheli bir vasıta” araması esnasında silahsız siyah bir adamı ateş ederek öldüren polisin görevden alındığı açıklandı. Polisin öldürmüş olduğu Chris Kaba 24 yaşındaydı. Ailesi bu kararın alınmasında geç kalındığını belirtti.

Madix ve Mad Itch sahne isimleriyle tanınan rapçi Kaba’nın aracı, 5 Eylül akşamı yoldaki bir plaka tanıma kamerasına yakalanmış ve yakıcı tabanca taşıma yetkisi olan bir polis tarafınca kovalanmıştı.

Vasıta, TSİ 23:50 civarında Londra’nın güneyinde durdurulmuş ve aracın içindeki Kaba vurularak öldürülmüştü.

Kaba’nın ailesi soruşturma başlatılması ve görevli polisin uzaklaştırılmasını talep etmişti.

Bağımsız Polis Davranışları Ofisi (IOPC) olayın arkasından katliam soruşturması başlattığını duyurdu.

Londra Polis Teşkilatı (Met) Komiser Yardımcısı Amanda Pearson yapmış olduğu açıklamada, “Chris Kaba’nın ölümünün arkasından vaka esnasında çalışan polis memuru görevden uzaklaştırıldı” dedi.

Pearson sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu karar, kamuoyu itimatı ve IOPC’nin açmış olduğu katliam soruşturması dahil birçok değişik etkenin değerlendirilmesinin arkasından verildi.

“Chris Kaba’nın ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Olayın arkasından birçok insanoğlunun ve bilhassa şehirdeki siyah toplulukların endişeli bulunduğunun farkındayız.

“Memurlarımızla beraber çalışan her insana teşekkür ederiz.”

Chris Kaba için düzenlenen anma töreni

Kaynak, Kaba ailesi

Aile kamera kayıtlarını talep ediyor

Pearson, 5 Eylül’de vazife icra eden polis memurunun uzaklaştırılması kararının IOPC soruşturmasını etkilemeyeceğini de ekledi.

Pearson, “Halkı korumak için vazife icra eden polis memurlarımız silahlarını kullanmak zorunda kaldıkları ender anlarda oldukca yoğun bir araştırma ile karşı karşıya kalacaklarını biliyorlar” dedi.

BBC Radio 4’daki Today programına konuşan Kaba’nın kuzeni Jefferson Bosela ise, o gün görevli olan polisin 9 Eylül’de, IOPC soruşturması açılır açılmaz görevden alınması icap ettiğini sadece bunun için iki gün beklendiğini altını çizdi.

Soruşturmanın da vakadan dört gün sonrasında açıldığını belirten Bosela, “Bu ağlatısal meseleyi açıklığa kavuşturmak için aceleleri yokmuş şeklinde görünüyor” dedi.

Bosela ek olarak polisin o an şüpheli vasıta sahibini mi yoksa aile tarafınca aracın kayıtlı sahibi olmadığı belirtilen Kaba’yı mı durdurduğunu bilip bilmediklerini açıklamalarını istedi.

IOPC’den ateş açılma anını gösteren polis kamerası görüntülerinin yayınlanmasını istediklerini belirtti.

Kaba’nın ailesi ve olayın açıklığa kavuşturulmasını isteyen kalabalık bir grup hafta sonu Londra Polis Teşkilatı önünde toplanarak protesto ve yürüyüş gerçekleştirmiş, “Chris Kaba için hakkaniyet” dövizleri taşımıştı.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da, soruşturma kararını doğru bulduğunu söylemişti.

Khan, Chris Kaba’nın ailesi ve arkadaşlarına başsağlığı diledi.

Gelecek aylarda baba olması beklenen Kaba’nın ölümünün birinci haftasında onu anmak için dün cenup Londra’da bir anma töreni düzenlendi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy