Lassa ateşi salgını yayılıyor! Ölü sayısı 178’e çıktı

Koronavirüsten sonrasında şimdi de Lassa ateşi salgını endişesi başladı.

Nijerya Hastalık Denetim Merkezinden (NCDC) meydana getirilen açıklamada, ülkede 1 Ocak- 20 Kasım içinde 8 binden fazla şüpheli Lassa ateşi vakası görüldüğü ve meydana getirilen testlerde bunlardan 989’unun pozitif çıkmış olduğu açıklandı.

178 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ülkede, bu süre zarfında salgın sebebiyle 178 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu bildirilen açıklamada salgının, ülkenin 26 eyaletine bağlı 107 bölgede görüldüğü ve en fazla Ondo, Edo ve Bauchi eyaletinde etkili olduğu kaydedildi.

NCDC, ülkede 1 Ocak-4 Ekim içinde Lassa ateşi salgınından yaşamını yitirenlerin sayısını 172 olarak açıklamıştı.

TEDAVİ İÇİN 3 İLAÇ BELİRLENDİ

Nijerya hükümeti, hastalığın tedavisi için 3 ilaç belirlendiğini duyurmuştu. Her yıl kurak devrin yaşandığı kasım ve mayıs aylarında artan Lassa ateşi salgınında geçen yıl 674 olay tespit edilmiş, 102 şahıs yaşamını yitirmişti.

BİR ÇOK ÜLKEDE GÖRÜLÜYOR

Mali, Togo, Gana, Liberya, Sierra Leone şeklinde birçok Afrika ülkesinde görülen Lassa ateşine Nijerya’da ilk olarak 1969’da ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde rastlanmıştı.

Nijerya hükümeti, 23 Ocak 2019’da Lassa ateşi sebebiyle acil durum duyuru etmişti.

NASIL BULAŞIYOR?

Fare dışkısıyla temas sonucu bulaşan hastalık, insandan insana geçebiliyor ve ölümcül kanamalı ateşe yol açıyor. Yetkililer, halkı fare ve öteki kemirgenlerle temas etmemeleri mevzusunda uyardı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy