Kyrie Irving, Yahudi karşıtı belgeselin linkini paylaştığı için özür diledi

Kyrie Irving

Kaynak, Getty Images

4 Kasım 2022

Amerikan Ustalaşmış Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Brooklyn Nets’in yıldız oyuncularından Kyrie Irving, Yahudi karşıtı olduğu için eleştirilen 2018 yılında yapılmış bir belgeselin linkini paylaştığı için özür diledi. Ekibi Brooklyn Nets, Irving’e, basın toplantısında “Yahudi karşıtı olmadığını” açıkça söylemeyince 5 maç ceza vermişti. Nets’in sahibi Joe Tsai ve NBA yönetimi de Irving’i kınamıştı.

Kyrie Irving, Instagram hesabından yapmış olduğu açıklamada, “niçin olduğu kırgınlık ve acı için fazlaca mutsuz bulunduğunu”, bundan ders çıkardığını söylemiş oldu.

Irving asla Yahudilerin kültürel evveliyatına saygısızlık etmek ya da nefret söylemini korumak şeklinde bir niyeti olmadığını belirtti.

Irving’in Twitter hesabında paylaştığı 2018 yılında yapılmış “İbranilerden Zencilere: Siyah ABD’yı Uyandır” adlı belgeselde siyahi karşıtlığının Yahudilik’teki Talmud kitabının öğretilerinden takip edilebileceği iddia ediliyor ve Yahudiliğin şeytan ile bağlantılı olduğu öne sürülüyor.

Yıldız oyuncu, takımdan uzaklaştırıldığı süreçte kulüpten herhangi bir ödeme alamayacak. Bu ceza, Irving’e maç başına ortalama 252 bin dolara mal olacak.

Brooklyn Nets, Irving’in paylaşımının Yahudiler üstünde yarattığı fena etkinin sorumluluğunu aldığını ve orijinal tweeti sildiğini deklare etti.

Nets ve Irving, her tür Yahudi karşıtlığıyla savaşım eden sivil cemiyet kuruluşu İftira ve İnkârla Savaşım Birliği’yle (ADL) beraber çalışacaklarını deklare etti.

Kulüp ve 7 kez NBA’de All-Yıldız seçilen 30 yaşındaki yıldız oyuncu, nefret ve hoşgörüsüzlükle savaşım eden kurumlara 500’er bin dolar bağışlayacak.

ADL, Irving’in bağışını “vicdanen kabul edemeyeceğini” deklare etti.

Yahudi karşıtı olmadığını söylememişti

Kyrie Irving, paylaşımın arkasından Perşembe günü düzenlenen bir basın toplantısında, Yahudi karşıtı düşünceleri olup olmadığında, filmi ve verdiği mesajı kınamamış, “Her türlü insana saygım var ve kucaklıyorum” demişti.

Gazetecileri, yanıtının açık olmadığı şeklindeki sözleri üstüne, “Geldiğim yeri biliyorsam Yahudi karşıtı olamam” diye konuşmuş sadece bu yanıt da tatminkar bulunmamıştı.

Irving bunun üstüne Perşembe günü yeni bir izahat yapmış, “Belgeselde yer edinen nefret söyleminden ziyan olan Yahudi kardeşlerimin yaşamış olduğu sürece odaklanmak yerine haksız yere Yahudi karşıtı olarak damgalandığım için duygusuz davrandım” demişti.

Twitter’dan engellenen meşhur rap şarkıcısı Kanye West ise Yahudi karşıtı söylemleri sebebiyle Irving’e destek mesajları gönderenler arasındaydı.

Irving daha ilkin de Covid aşısı olmayı reddettiği için bir süre sahalardan uzak kalmıştı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy