Kuzey Kore medyası: Son füze denemeleri, Güney Kore’ye nükleer saldırı tatbikatıydı

Kuzey Kore'nin füze denemesi

Kaynak, KCNA/REUTERS

10 Ekim 2022, 13:19 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Şimal Kore devlet medyası, ülkenin son birkaç hafta içinde yapmış olduğu füze denemelerinin “Güney Kore’ye karşı bir nükleer saldırının tatbikatı” bulunduğunu duyurdu.

Pyongyang yönetimi, 25 Eylül’den bu yana ABD ve Güney Kore’nin bölgede yapmış olduğu tatbikatlara misilleme olarak yedi ayrı füze denemesi yapmış oldu.

Devlet medyası, bugün füzelerin nükleer tabanca taşıyabilecek şekilde tasarlandığını iddia eden kapsamlı haberler yayımladı.

Haberlerde ordunun füzelere taktik nükleer cenk başlıkları yükleme tatbikatı yapmış olduğu açıklandı.

Bu cenk başlıkları, cephede kullanılmak suretiyle geliştirilen kısa menzilli silahlar.

Bu haberlerde ek olarak başarı göstermiş bir halde, Güney Kore’nin askeri üsleriyle limanlarının ve havalimanlarının vurulması tatbikatının yapıldığı ve bunların ABD ile Güney Kore’ye bir uyarı niteliği taşımış olduğu kaydedildi.

Resmi haber ajansı KCNA, Şimal Kore lideri Kim Jong-un’un denemeleri “sevk ve yönetim ederken” çekilen fotoğraflarını yayımladı.

Kim Jong-un

Kaynak, KCNA/REUTERS

Ayrıca Amerikan ve Güney Kore danışma servisleri, Şimal Kore’nin yakında, 2017’den bu yana ilk kez nükleer tabanca denemesi yapabileceğini öne sürdü.

Uzmanlar ek olarak denemelerde Pyongyang’ın füzelere monte edilebilen bir aleti patlatabileceğini söylüyor.

Şimal Kore geçtiğimiz ay, ülkenin “nükleer yada nükleer olmayan bir tehditle” karşı karşıya kalması halinde orduya düşmanın komuta merkezlerine “otomatik” olarak nükleer saldırıları başlatma yetkisi veren bir yasa geçirmişti.

KCNA, bu yasanın ülkenin nükleer tabanca politikasını “geri dönülmez” bir noktaya taşıdığını duyurmuştu.

Şimal Kore bu yıl füze denemelerine hız verdi. 2022’de şimdiye kadar 40’dan fazla tecrübe etme yapılmış oldu. Daha ilkin asla, bir yıl içinde bu kadar fazlaca tecrübe etme yapılmamıştı.

Denemelerin bir çok son iki hafta içinde kısa menzilli füzelerle yapılmış oldu. Füzeler Şimal Kore ile Japonya arasındaki denize düştü.

Şimal Kore geçen hafta da Japonya üstünde 10 bin kilometre yüksekliğe ulaşan orta menzilli bir balistik füze denemişti.

Bu denemelerin bazıları trenlere ve vasıta konvoylarındaki rampalardan yapılmış oldu.

Uzmanlar, bir saldırı durumunda gezici rampaların vurulmasının fazlaca daha zor olacağına dikkat çekiyor.

25 Eylül-9 Ekim tarihleri içinde meydana getirilen denemeler ABD’nin nükleer yakıtla çalışan Ronald Reagan tayyare gemisini Kore Yarımadası açıklarında konuşlandırıp Güney Kore ve Japonya’yla ortak tatbikat yapmasına misilleme niteliği taşıyor.

Uzmanlar, Mayıs’ta göreve gelen yeni Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-Yeol’ün Pyongyang’a karşı daha “şahin” bir siyaset izlediğini ve ABD’yle daha yakın ilişkiler oluşturmayı amaçladığını belirtiyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy