Kripto para borsası FTX’de neler yaşandı, Bitcoin nasıl etkilendi?

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried

Kaynak, TOM WILLIAMS

3 saat ilkin

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX’in likidite problemi yaşaması, kripto para birimlerinde büyük kıymet yitirilmesine yol açtı.

FTX batmamak için dün büyük rakibi Binance ile bir antak kalma imzaladı.

FTX’in finansal durumuna dair endişeler sebebiyle bu borsadan 3 günde 6 milyar dolar çekilmişti.

Binance, FTX’in ABD dışındaki şirketlerini almak için görüşmelere başladıklarını fakat bu anlaşmadan diledikleri süre çekilme haklarının da bulunduğunu deklare etti.

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried ve Binance’in yöneticisi Changpeng Zhao kripto para piyasalarındaki en kuvvetli kişiler ve en büyük rakipler içinde yer ediniyor.

FTX’in sorunları Binance yöneticisi Zhao’nun, FTX’in kendi kripto para birimi FTT hakkında yapmış olduğu bir toplumsal medya paylaşımının arkasından başladı.

Zhao, Pazar günü Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda “Gün yüzüne çıkan bazı bilgilerin arkasından elimizdeki tüm FTT’leri satmaya karar verdik” dedi.

Bunun arkasından FTT yüzde 80 kıymet yitirdi.

Önce reddetti, sonrasında teşekkür etti

7 Kasım’da nakit sıkıntısı yaşadıkları söylentilerini reddeden, rakiplerinin kendilerini satın almak için bu şekilde şeyler ortaya attığını paylaşan ve “müşterilerimizin paralarıyla hiçbir süre yatırım yapmadığımız için tüm paralar çekilebilir halde duruyor” diyen Bankman-Fried, dün meydana gelen paylaşımında ise kendilerine “yardım eli uzatan” Binance ve yöneticisi Zhao’ya teşekkür etti.

Bankman-Fried paralarını çekmek isteyen müşterilerine ödeme halletmeye ara veren FTX’in ödemelere devam edeceklerini söylemiş oldu, “Ekibimiz yoğunluktan dolayı oluşan birikmeleri gidermek için çalışıyor. Tüm ödemeleri yapacağız. Mühim olan şey, müşterilerimizin güvende olması” dedi.

Bitcoin son 2 senenin en düşük seviyesinde

Tüm bu gelişmeler kripto para borsalarında büyük bir düşüşe yol açtı.

Wedbush Securities şirketinden kıdemli varlık analisti Dan Ives, “Bu kripto dünyasındaki endişelerin artmasına yol açtı. Kripto için soğuk geçen kışa bir de korku faktörü eklendi” dedi.

Kıymet kaybı yüzde 10’u aşan Bitcoin, 17 bin 600 doların altına inerek Kasım 2020’den itibaren bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Çevrim içi borsa Robinhood yüzde 19, kripto para borsası Coinbase de yüzde 10 kıymet yitirdi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy