Kraliçe II. Elizabeth’in ölümüne ilişkin yeni iddia

İngiltere monarşisindeki 70 senelik saltanatıyla tahtta en uzun süre kalan hükümdar olan Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül’de 96 yaşlarında yaşamını kaybetmişti. Kraliçe’nin ölüm sebebi ‘yaşlılık’ olarak açıklanmıştı.

Yakında çıkacak biyografik kitapta Kraliçe II. Elizabeth’in kanserden öldüğü ve son zamanlarını acı içinde geçirdiği öne sürüldü.

‘KANSER’ İDDİASI

Kraliyet’e yakınlığıyla tanınan yazar, tv sunucusu ve eski milletvekili Gyles Brandreth‘in yazıya döktüğü Elizabeth: An Intimate Portrait’de (Elizabeth: Samimi Bir Portre) 8 Eylül’de ölen Kraliçe’nin şiddetli kemik ağrılarıyla kendini gösteren kanser türü multipl miyelomdan muztarip olduğu ifade edildi. 

‘YAŞLILIKTAN ÖLDÜ’ DENİLMİŞTİ

96 yaşlarında ölen Kraliçe II. Elizabeth, ömrünün son aylarında ciddi bir hastalığı olduğu haberleriyle gündeme gelmişti. Öte taraftan Kraliçe öldüğünde kati bir hastalık açıklanmamış ve ölüm sebebi kayıtlara “yaşlılık” olarak geçmişti.

Independent Türkçe’nin aktardığına nazaran; kitabın DailyMail’de paylaşılan kesitlerinde Brandreth’in şu ifadeleri yer aldı:

“Kraliçe’nin kemik iliğindeki plazma hücrelerini etkileyen miyelom türüne yakalandığını duymuştum. Bu da ömrünün son senesinde gündeme gelen yorgunluğunu, kilo kaybını ve ‘hareket etme güçlüğü’ yaşamasını açıklıyordu.”

Kitapta miyelomun en yaygın semptomunun bilhassa bel ve leğen kemiklerinde görülen ağrılar olduğu ve bu kanser türünün çoğunlukla yaşlıları etkilediği not edildi.

29 OCAK’TA SATIŞA ÇIKACAK

Brandreth, Kraliçe’nin hızla kötüye giden sıhhat durumu karşısında “sınırı olan vaktinin kaldığını” bildiğini yazdı:

“Oldukca soğukkanlı bir tepki verdi. Tahmin edileceği şeklinde durumu büyük bir içtenlikle kabul etti.”

29 Ocak 2023’te piyasaya çıkacak kitap Kraliçe’nin yaşamının, 73 senelik eşi Prens Philip’in Nisan 2021’de ölmesinden sonraki kısımlarına ışık tutacak.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy