Kral 3. Charles’ın taç giyme töreni 6 Mayıs 2023’te yapılacak

(*6*)Kral 3. Charles

Kaynak, HUGO BURNAND

11 Ekim 2022, 21:27 +03

Güncelleme 4 dakika ilkin

Buckingham Sarayı, İngiltere Kralı 3. Charles’ın taç giyme töreninin gelecek yıl 6 Mayıs Cumartesi günü Westminster Kilisesi’nde yapılacağını duyurdu.

Zamanı törende Konsort Kraliçe Camilla da, eşi Kral 3. Charles’ın yanında olacak ve taç giyecek.

Kral Charles, anası Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün arkasından ülkenin yeni hükümdarı olmuştu. Sadece taç giyme töreni, Kral’ın yeni hükümdarlığının simgesel bir kutlaması olacak.

Kraliçe 2. Elizabeth’in tacını taktığı Haziran 1953’ten ortalama 70 yıl sonrasında, ülkede ilk kez taç giyme töreni gerçekleştirilecek.

(*6*)

Taç giyme sandalyesi

Kaynak, OLI SCARFF

Buckingham Sarayı, törenin ülke tarihinin geleneklerine dayanacağını sadece bununla beraber hükümdarlığın bugünkü rolüyle beraber geleceğe bakışını da yansıtacağını bildirdi.

Konsort Kraliçe Camilla, törenin bir parçası olarak, Kral’ın taç giyme törenine benzer sadece daha kolay bir törenle taç giyecek.

Taç giyme töreninde 74 yaşlarında olacak Kral Charles, taç giyen en yaşlı hükümdar olacak.

6 Mayıs zamanı, bununla beraber Kral’ın torunu, Prens Harry ve eşi Meghan’ın oğlu Archie’nin de dördüncü yaş günü olacak.

Taç giyme törenleri 900 yıldan fazla bir zamandır Londra’daki Westminster Kilisesi’nde gerçekleştiriliyor.

Merasim, Canterbury Başpiskoposu tarafınca gerçekleştirilecek.

Kraliçe 2. Elizabeth’in taç giyme töreni ortalama üç saat sürmüştü. Sadece Kraliyet kaynakları, gelecek yılki törenin daha kısa ve oldukca daha azca sayıda misafirle olacağını belirtiyor. 

(*6*)

Kraliçe 2. Elizabeth'in taç giyme töreni

Kaynak, PA

1953 yılındaki törende, kurulan geçici oturma yerleriyle beraber kilise 8 bin misafiri ağırladı. Sadece kilisenin bugünkü kapasitesi ortalama 2 bin 200. Gelecek yılki konuk sayısı da muhtemelen ortalama bu kadar olacak.

O yıl dört yaşlarında olan Prens Charles, annesinin taç giyme törenini izleyenler arasındaydı.

(*6*)

Kraliçe 2. Elizabeth'in taç giyme töreni

Kaynak, PA

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy