Koronavirüs ruh sağlığımızı nasıl etkiledi?

Pandemi

25 Ekim 2022

BBC’nin yapmış olduğu yeni bir araştırmaya nazaran ruh sağlığının koronavirüs pandemisi öncesine kıyasla genel olarak daha iyi bulunduğunu söyleyenlerin oranı şaşırtıcı düzeyde yüksek.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), 30 ülkeden binlerce kişinin katılmış olduğu araştırma yardımıyla pandeminin insanların ruh sağlığını nasıl etkilediğine dair mühim bilgilerin ortaya çıktığını ve bundan sonrasında daha çok araştırma yapılması icap ettiğini söylemiş oldu.

BBC Dünya Servisi’nin talebiyle GlobeScan adlı danışmanlık şirketi tarafınca yürütülen ankette, tüm dünyadan iştirakçilerin yüzde 36’sı pandemi öncesine kıyasla genel olarak kendiklerini daha iyi hissettiklerini belirtti. “Kendimi daha fena hissediyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 27.

Birçok şahıs aileleriyle daha oldukca zaman geçirmenin ve yaşadıkları yer ve tabiat ile bağ kurmanın pozitif yönde etkilerinden bahsetti.

Bu kişiler dünyadaki öncelikleri ve mühim buldukları şeyler mevzusunda daha emin hissettiklerini söylemiş oldu.

Araştırmaya katılan ülkeler içinde pandemi öncesine kıyasla daha iyi hissetiklerini söyleyen kişiler en oldukca Hindistan, Vietnam ve Mısır’daydı.

En fena hissedenler ise Japonya, Hong Kong ve Cenup Kore’deydi.

Türkiye’de ise pandemi öncesine nazaran ruh sağlığının daha iyi bulunduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 42. “Kendimi daha fena hissediyorum” diyenlerin oranı yüzde 37.

Türkiye’de yüzde 60’lık bir kesim ise pandemi yardımıyla hayatta neyin mühim ve öncelikli bulunduğunu fark ettiklerini belirtti.

Olumludan olumsuza

Haziran ve Temmuz aylarında web üstünden meydana getirilen ankete 29 binden fazla şahıs katıldı.

WHO sözcüsü, “GlobeScan’in bulguları, bizlere pandeminin insanların ruh sağlığı üstünde oldukca ciddi tesirleri bulunduğunu gösteriyor. Bu etkisinde bırakır her yerde aynı değil ve nüfus grupları içinde farklılık gösteriyor” dedi.

Katılımcı ülkelerin büyük bir kısmında bayanların erkeklere kıyasla pandeminin ruh sağlıkları üstünde negatif tesir yarattığını anlatmaya daha yatkın olduğu ortaya çıktı.

Öteki taraftan da 18 yaş altındaki çocuklarla yaşayan anne ve babaların pandemi öncesine kıyasla daha iyi hissettiklerini anlatmaya daha yatkın olduğu belli oldu.

Kadın ve adamların birbirine yakınlık gösterdiği mevzular da tespit edildi.

Bunlardan bir tanesi, pandemiden sonrasında artan topluluk ve bağlılık duygusuydu.

Sadece Warwick Üniversitesi’nde Iktisat ve Davranış Bilimleri Profesörü olan Andrew Oswald, insanların geçmişte nasıl hissettiklerine dair izlenimlerinin çok da fazla ciddiye alınmaması icap ettiğini düşünüyor.

Oswald, “Kalıcı bir iyimserlik ön yargısı bulunduğunu biliyoruz. İnsanlar geçmişe bakıp yanıltıcı bir halde hayatlarının o vakit daha fena bulunduğunu ve şimdi daha mutlu olduklarını düşünür” diyor ve sözlerine devam ediyor:

“Bu, uzun süredir devam eden araştırmalarda, hatırlanan mutluluk düzeylerinin o sırada ölçüldüğünde gerçek mutluluk düzeyleriyle karşılaştırarak kanıtlandı.”

Diğer taraftan Oswald, cinsiyet mevzusundaki bulguların kendi araştırmalarıyla da örtüştüğünü belirtiyor.

150 ülkede 10 senedir meydana getirilen anketlerin bulgularıyla hazırlanan Dünya Mutluluk Raporu, tüm dünyada stres, kaygı ve mutsuzlukta yükseliş, yaşamdan zevk almada ise hafifçe bir düşüş yaşandığını tespit ediyor.

Bu emek verme bununla beraber yaşam kalitelerini değerlendiren insanların Covid-19 esnasında dirençli bulunduğunu öne çıkarıyor.

Bu süreçte yardım kuruluşlarına bağış icra eden, gereksinim duyan insanlara daha oldukca yardım eden ve gönüllü olarak çalışmaya başlayanların sayısında artış olduğu ortaya çıkıyor.

Türkiye verileri

Toplamda 1000 kişinin ankete katılmış olduğu Türkiye verilerine baktığımızda, benzer şekilde pandemi öncesine kıyasla topluluk ile bağlılıkta genel olarak bir artış tespit ediliyor.

Katılımcıların yüzde 65’i pandemi öncesine kıyasla ailelerine daha oldukca baktığını, yüzde 66’sı ise aile ve dostlarıyla daha oldukca zaman geçirdiğini söylüyor.

İnsanların yüzde 60’ı, pandeminin tabiat ve çevre ile olan ilişkilerini pozitif yönde bir halde etkilediğini ifade ediyor.

Öte taraftan iştirakçilerin yüzde 51’i pandeminin ruh sağlıklarını, yüzde 58’i ise ekonomik durumlarını negatif etkilediğini belirtti.

Kadınlar ve gençler

GlobeScan’in verilerine nazaran hanımlarda pandeminin ruh sağlıklarını negatif etkilediğini söyleme oranı daha yüksek.

Kadınlar

Gençler ise pandemiden öncesine kıyasla ruh sağlıklarının daha iyi bulunduğunu anlatmaya daha yatkın.

Gençler

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy