Kitlesel yok oluştan önce önemli bir element azalmış

Okyanuslardaki canlı türlerinin yüzde 90’a kadarının ortadan kaybolduğu kitlesel bir yok oluşa katkı yapmış olabilecek bu azalma, yok oluş vakasında daha önce tahmin edilenden oldukça daha çok organik karbonun yer altına gömüldüğünü akla getiriyor. Emek verme AGU Advances bülteninde yayımlandı.

ZANNEDİLENDEN ÇOK DAHA FAZLA

Populer Science Türkçe tarafınca piyasaya çıkan araştırmaya nazaran FSU Dünya, Okyanus ve Atmosfer Bilimleri Bölümünde çalışan ve yazının eş yazarı olan Yard. Prof. Jeremy Owens, “Bu araştırma söz mevzusu yok oluş vakası esnasında molibdene neler olduğuyla ilgili daha çok şey öğrenmemizi sağlıyor fakat bunu bir adım daha öteye de götürüyoruz” diyor. “Bulgularımız, sistem üstünden ne kadar karbonun döngüye girdiğini anlamamızı sağlıyor ve bunun zannedilenden oldukça daha çok bulunduğunu gösteriyor; muhtemelen atmosfer ve okyanuslarda insan faaliyetleriyle gerçekleşen çağıl artışların ölçeğinde.” dedi.

Daha önce yürütülen araştırmalar, bu antik kitlesel yok oluş vakasının ana aşaması esnasında molibden elementinde azalmalar gerçekleştiğini gösterdi. Fakat azalmanın ne kadar yaygın olduğu, ne kadar erken başladığı yada ne kadar sürdüğü belli değildi.

Bilim adamları, molibden alçalmasının ve oksijensizleşme evrenin ilk aşamasının başlangıç ve süresiyle ilgili yeni tahminler yürüttüler. Araştırma, azalmanın yok oluş vakasının başlangıcından ortalama bir milyon yıl önce gerçekleştiğini ve toplamda iki milyon yıl kadar sürdüğünü gösteriyor. Bu miktarlar, bilim adamlarının önceki tahminlerinden oldukça daha uzun bir süreyi kapsıyor.

Tıpkı 183 milyon yıl önce bugün de Dünya sistemine giderek daha çok karbondioksit ekleniyor. Okyanuslar oksijen kaybettikçe ve daha çok organik karbon yer altına gömüldükçe bu durum, molibden şeklinde pek oldukça canlının hayatta kalmak için bel bağladığı denizdeki iz metallerin azalmasına yol açabilir. Bu antik yok oluş vakasından sonrasında, küresel koşullar yaşam için daha konuksever hale gelmiş sadece söz mevzusu süreç yüz binlerce yılda gerçekleşmiş.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy