Kemal Kılıçdaroğlu’nun taktığı Marteniçka bilekliği nedir? Marteniçka bilekliği ne anlama eliyor?

kojenerasyon başkanı,saat 22:00’de burada buluşalım” Seslendiği videoyu sosyal medya hesabından paylaştı. Kılıçdaroğlu, paylaştığı videoda, ”Birleşeceğiz ve kazanacağız. Ama kime karşı?‘ biletini düşürdü. Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı videoda taktığı Balkan geleneği olan marteniçka bileklik dikkat çekti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun taktığı marteniçka bileziğin ne anlama geldiği merak ediliyor. Detaylar burada…

MARTENİKA NEDİR?

Mart ayının gelmesiyle birlikte yaygınlaşan Marteniçka bileziği, Balkanlar ve Trakya coğrafyasında 1 Mart’tan itibaren takılan bileklik ve takılara verilen isimdir. Marteniçka, Türkiye’ye gelen Balkan göçmenlerinin etkisiyle her yıl kutlanan bir bahar geleneğidir.

Leylekler her yıl şubat ayının sonunda göçlerine başlarlar. Bu leylek göçü baharın gelişinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Mart ayında kırmızı ve beyaz ipliklerle yapılan bu bileklik ve süsler bileklere iyilik, sağlık ve bereket dilekleriyle bağlanır ve Mart ayı boyunca bileklerde kalır.

Mart ayında yılın ilk leyleği görüldüğünde bilekten Marteniçka bileziği çıkarılır ve bir meyve ağacına bağlanır. Mart ayında bir leylek görürseniz marteniçka giyerek yapılan dileklerin gerçekleşeceğine inanılır.

MARTENICKA BİLEZİĞİNİN TARİHÇESİ NEDİR?

Baharın gelişiyle birlikte geleneksel Baba Marta (Nine Marta) günleri başlar. Geçmişi çok eskilere dayanan Baba Marta, Bulgaristan’da eşi benzeri olmayan bir gelenektir. Bu günde Bulgarlar, akrabalarına ve arkadaşlarına “martenitsa” adı verilen semboller sunar, onlara yıl boyunca sağlık ve güç diler. Geleneğe göre marteniçkalar bir kırlangıç ​​veya leylek görene kadar taşınırlar. Leylek gördükten sonra marteniçkayı ağaca bağlamanın dileği yerine getirdiğine inanılıyor. Başka bir uygulamada marteniçka kaldırıldıktan sonra genç bir meyve fidanına bağlanır veya etrafta ağaç yoksa bir taşın altına konur. Taşın altında çok karınca varsa o yılın bereketli olacağına inanılır.

Bu tatil Bulgarca”Cestita Baba Marta!“. Baba Marta – Marta Nine bugüne kadar korunmuş en saygın geleneklerden biridir. Bu süsler ayrıca meyve ağaçlarına, evlere ve evcil hayvanlara takılır. Verimli ve verimli bir yeni tarım yılı dilekleri de bu şekilde ifade edilir.

“İnsanlara yaşama sevincini geri vereceğiz”

Kemal Kılıçdaroğlu, paylaştığı videoda “Millet İttifakı olarak önce toplumu güçlendirip devleti bir araya getireceğiz. Açık yaraları kapatacağız. İnsanlara yaşama sevincini geri vereceğiz. Dezavantajlı grupları dezavantajlı olmaktan çıkaracağız. Yatırımların doğru yerlere yapılmasını sağlayacağız. Mali ve demokratik istikrarı getireceğiz. Kısacası, gelecek liderlerin yere sağlam basması ve güvenle yürüyebileceği sağlam zemine sahip olması için ülkemizi yeniden rayına oturtacağız. Sonra torunlarıma bakmak için emekli olacağım; Bu kadar basit. Çünkü çözmem gereken çok önemli sorunlarım var. Bunu ancak geleceğe dair bireysel siyasi hırsları olmayan bir lider yapabilir. Evet, birlikte kazanacağız aziz hemşerilerim. Ama dünyaya karşı kazanacağız. Elli yıldır rekabet etmek zorunda kaldıklarımıza karşı kazanacağız. Ve sonunda ülkemizin yönü oraya dönecektir. Hepinize iyi şanslar.” açıklamalarda bulundu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy