Kemal Kılıçdaroğlu ekibini tanıtacak! İşte yeni vizyon kadrosu

CHP’nin bugün açıklayacağı vizyon belgesi kapsamında oluşturulan ve aralarında ABD’li yazar, ekonomist Jeremy Rifkin, Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Bilkent Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refet Gürkaynak, eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara benzer biçimde adların bulunmuş olduğu İkinci Yüzyıla Davet Grubu’nun bugüne dek CHP’nin çalışmalarına destek veren akademisyenlerden oluşturulduğu öğrenildi.  

Edinilen bilgiye gore; güncel para politikaları, istikrarlı gelişme modelleri, kalıcı istihdam önermeleri benzer biçimde pek oldukça başlıkta emek harcamalar hazırlayacak 70 kişilik grup, CHP’nin uzun süredir hazırladığı rapor ve projelerde görüş almış olduğu akademisyenlerden oluşuyor. Kurulda bulunan adlardan bazılarının bugün yapacağı sunumlarla kendini tanıtacağını aktaran parti kaynakları, bu kurulun bir CHP danışman kurulundan oldukça “politika üstü bir kurul bulunduğunu” vurguluyor.

CHP kaynakları kuruldaki adlar için, “Hepsi uzun süreden beri çalıştığımız, görüşlerini aldığımız adlar. Şimdi daha kurumsal bir başlık altında toplanmış oldular. Bu adlar günü ulaştığında bu ülkede en etkin yerlerde olacaklar” bilgisini paylaşıyor.

‘6’LI MASAYLA UYUMLU’

CHP’nin bugün yapacağı açıklamanın da 6’lı masayla uyumlu bir vizyon belgesi olacağını söyleyen kaynaklar, “Izahat İkinci Yüzyıla Davet Bildirge’mizin birazcık daha somut hali olacak. Seçim öncesi beyannamemiz benzer biçimde olacak. Sadece bunu yaparken 6’lı masaya aykırı bir durum da olmayacak” değerlendirmesini yapmış oldu.

CHP’NİN YENİ DANIŞMAN KADROSU

  • Jeremy Rifkin: ABD’li yazar, iktisat ve cemiyet kuramcısı, aktivist, danışman. 1995’ten bu yana Wharton School’da ders veren Rifkin, Üçüncü Endüstriyel Devrim konseptinin düşünce babası olarak kabul ediliyor. Bilimsel-teknolojik değişimlerin cemiyet ve çevre üstündeki tesirleri hakkında 20’den fazla kitap yazdı. Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ekibinden olan Rifkin, 2004’te piyasaya çıkan “Avrupa Rüyası” adlı çalışmasında Avrupa Birliği’nin ortaya çıkışı ve evrimi üstüne yoğunlaşıyor.

(Jeremy Rifkin)

  • Prof. Dr. Daron Acemoğlu: 1993’ten bu yana ABD’deki MIT’de ders veren Acemoğlu, dünyada en oldukça alıntı meydana getirilen beş iktisatçıdan biri. Acemoğlu’nun emek harcama alanları içinde siyasal ekonomi, ekonomik kalkınma, gelişme, teknolojik değişimler, gelir eşitsizliği ve emek harcama ekonomisi bulunuyor. Acemoğlu’nun Global Economy Prize 2019’un da olduğu birçok ödülü bulunuyor.

(Daron Acemoğlu)

  • Prof. Dr. Hakan Kara: Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara, TCMB’nin 2003-2019 içinde uyguladığı para politikalarının araştırılmasında, oluşturulmasında ve uygulanmasında öncü bir rol üstlendi. Kara’nın emek harcama başlıkları içinde makroekonomi, Merkez Bankası teorisi ve politikaları ile Türkiye ekonomisi bulunuyor.

(Hakan Kara)

  • Prof. Dr. Refet Gürkaynak: Bilkent Üniversitesi’nde ders veren Prof. Refet S. Gürkaynak, makroekonomi, para piyasaları ve mali piyasalar mevzularındaki emek harcamaları ile biliniyor. Gürkaynak, bir dönem ABD merkez bankası FED’de de çalıştı.

(Refet Gürkaynak)

  • Prof. Dr. Ufuk Akçiğit: Ekonomik gelişme, verimlilik, rekabet, inovasyon ve girişimcilik alanlarındaki bilimsel niteliği olan çalışmalarıyla malum Akçiğit, Almanya’nın prestijli kurumlarından The Kiel Institute tarafınca Global Economy Prize 2022 ödülüne layık görüldü. Akçiğit, Chicago Merkez Bankası, Danimarka Yüksek Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Dünya Bankası, IMF ve OECD’ye proje danışmanlığı yapıyor.

(Ufuk Akçiğit)

  • Hacer Foggo: Açık Alan Derneği ve Derin Yoksulluk Ağı’nın (DYA) kurucuları içinde yer edinen Foggo, İnsan Hakları Derneği, Uygar Gazeteciler Derneği benzer biçimde derneklerde uzun süre etken olarak çalıştı.

(Hacer Foggo)

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy