‘Kadınlar bu ülkenin geleceğine sahip çıkacak’

İlerici Hanım Derneği, Sol Parti, FKF’li Bayanlar, Hanım Dayanışma Komiteleri, Emekçi Bayanlar Derneği bileşenlerinden oluşan Toplumcu Güç Birliği üyesi hanımefendiler, bugün Ankara’da Millet Meydanı’nda 25 Kasım Hanıma Yönelik Şiddete Karşı Internasyonal Savaşım Günü kapsamında hanıma karşı sertliği protesto etti.

“SOSYALİSTLER BU MEMLEKETİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKACAK”

Emekçi Bayanlar Derneği üyesi Avukat Şeyda Özcan, şunları dedi:

  • Tarihten gelen eşitsizlikler bizleri şiddetin hedefi haline getiriyor. Bizzat AKP iktidarı tarafınca örgütlenen hanım düşmanı politikalar, yobazlık, gericilik hanımefendilere sertliği hedefi haline getiriyor. Hepimiz Toplumcu Güç Birliği destekçileri olarak bugün burada eşitlik, özgürlük için, laiklik için hanımefendiler ayakta demek için toplandık. Her birinize Toplumcu Güç Birliği’ni destekleme mevzusunda çağrıda bulunuyoruz. Bayanlar bu ülkenin geleceğine sahip çıkacak, sosyalistler bu memleketin geleceğine sahip çıkacak.

“BİZ GECELERİ SOKAKLARI, MEYDANLARI ZAPT EDEN KADINLARIZ”

FKF’li Bayanlar’dan Helin Gümüş ise şu açıklamayı yapmış oldu:

  • Bayanlar olarak geleceksizliğe, güvencesizliğe, yoksulluğa mahkum edilmeyi kabul etmeyeceğiz. Hanım katilleri ve sertlik failleri sırtını hanım düşmanı iktidara dayayarak cezasızlıkla ödüllendiriliyor. İktidarın hanım düşmanı politikaları, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme sonucu, faillere güç veriyor. AKP iktidarı biz hanımefendilerin yurttaşlık hakkını gasp etti. Eşitlikten, laiklikten, özgürlükten vazgeçmiyoruz. Biz geceleri sokakları, meydanları zapt eden kadınlarız.

“LAİKLİĞİ TASFİYE ETSİNLER Kİ EMEKÇİLERİ, KADINLARI KÖŞEYE SIKIŞTIRIP TESLİM ALABİLSİNLER”

İlerici Bayanlar Derneği’nden Ümit Kuruç da şunları söylemiş oldu:

  • Laiklikten vazgeçmiyoruz diyoruz. Peki eşit ve özgür olabilmek için tek temel koşul laikliktir. O yüzden 20 senedir laikliği tasfiye etmek için çabalıyorlar. Laikliği tasfiye etsinler ki emekçileri, bayanları köşeye sıkıştırıp teslim alabilsinler. Biz biliyoruz, özellikleri bayanları yoksullukla köşeye sıkıştırıp gericilikle teslim alamaya çalışıyorlar. Öldürüyorlar, tarikat cemaat yurtları ile çocuklarımızı öldürüyorlar. Çocuklarımızı istismar ediyorlar. Niçin? Zira biz patronların isteklerine, patronlarına boyun eğelim diye. Bunu bildikleri için en başta hanım ve küçüklere saldırıyorlar.

“YARININ TÜRKİYE’SİNİ KADINLARIN ELİNDE KURMAYA SİZLERİ ÇAĞIRIYORUZ”

Sol Parti üyesi Gizem Gül Kürekçi şunları söylemiş oldu:

  • Dün İstanbul’da kadınalar sokakları doldururken, yarının aydınlığını haykırırken polis sertliği ile karşılaştılar. He yerde ağır bir darp ve sertlik ile karşılaştılar. Şimdi biz biliyoruz bu marjinal bir avuç azınlığın bizlere ne vadettiğini… Bu azınlık bununla birlikte hanımefendilere bu ülkede nefes alabilecekleri bir yaşam vadediyor. Burada sokakları dolduran, Türkiye’nin dört bir yanında sokakları dolduran hanımefendiler, Ege’de zeytinine sahip çıkan, Fatsa’da fındığına sahip çıkan hanımefendiler, toprağına, suyuna, hayvanlarına sahip çıkan kadınlardır. Yarının Türkiye’sini hanımefendilerin elinde kurmaya sizleri çağırıyoruz.

“BU ÜLKEDE YAŞAM DA EKMEK DE GELECEK DE AYDINLIK DA BİZİMLE GELECEK. KADINLAR İLE GELECEK”

Hanım Dayanışma Komiteleri’nden Burçak Özoğlu şu şekilde konuştu:

  • Bugün hanımefendiler Türkiye’de çocuk yaşta geleceklerine el konulmuş, işi olmayan, geleceksiz, yoksullaşmış, yoksunlaşmış hayatlar yaşıyorlar. Bugün hayatlarımızda, bedenlerimizde ellerini uzatmadıkları yer kalmadı. Bugün Türkiye’de hanımefendiler her geçen gün gittikçe daha çok ailelerinin hizmetkarı, patronlarının kölesi, düzenin kulları haline getirilmiş durumdalar. Düzenleri batsın. Bu ülkede yaşam da ekmek de gelecek de aydınlık da bizimle gelecek, hanımefendiler ile gelecek.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy