Kadın bir psikopat olarak yaşamak: “Psikopat” hâlâ lekeli bir sözcük

15 Kasım 2022

kadınlar erkekler

Kaynak, Somsara Rielly

Psikopati insanların “bir psikopatın iyi mi tespit edileceği” mevzusunda konuşmuş olduğu viral TikTok videolarında olduğu şeklinde, hem büyülendikleri hem de itici buldukları bir hastalık. Sadece psikopati ile ilgili ön yargılar, mevzunun bilhassa bayanlar yönünün pek anlaşılmadığını gösteriyor.

Victoria adam arkadaşının karısından haberdardı sadece birkaç yıl sonrasında başka sevgilileri olduğundan şüphelendi.

Elinde kanıtı yoktu fakat anlattığına gore insanın vücut dili kendisini ele veriyordu. Hikayeleri tutarsızdı. Yalan söylediğinde yüzü değişik görünüyordu.

Victoria, “Konuşmaları oldukca iyi aklımda tutabiliyorum. Fena bir yalancıydı. Karısının onu niçin asla yakalamadığını anlayamıyordum.” diyor.

Victoria adam arkadaşını cezalandırmanın bir yolunu buldu ve bir süre hiçbir şey bilmiyormuş şeklinde davrandı.

Yedi ay sonrasında adam arkadaşının çıplak fotoğraflarını eşine gönderdi.

Adam arkadaşı sorun içinde yanına geldi, bu şekilde bir şeyi kimin yapabileceğini sorguluyordu. Karısı perişan olmuştu. Victoria’ya başka hanımlarla beraber bulunduğunu itiraf etti. Victoria’dan şüphelenmedi; o da adam arkadaşını teselli etti.

Sonrasında sıkılıp ilişkisini bitirmeye hazır olduğunda karısına son bir albüm daha gönderdi; son fotoğrafta kendisi de vardı. Bu büyük ifşanın arkasından Victoria sonsuza dek hayatlarından çıktı.

Victoria bu hikayeyi anlattığında, küstahlığı insanları rahatsız etmişti. “‘Karısına bunu niçin yaptın? Karısı bunu hak edecek ne yapmış oldu? Sana iyi mi zarar verdi’ diye sordular” diyor ve ekliyor:

“Ve ben de ‘yaşam adil değil’ diye düşünürdüm.”

Birazcık duraksayıp şöyleki devam ediyor:

“Sanırım bu eskiden ne kadar psikopat olduğumun iyi bir örneği. Duygusuzdum.”

satranç tahtası ve kadın

Kaynak, Somsara Rielly

Psikopati, resmi bir ruh sağlığı teşhisi değil ve Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı‘nın beşinci ve son baskısında listelenmiyor sadece terim gene de klinik çevrelerde yaygın olarak kullanılıyor.

Psikopati dendiğinde genel olarak bir kişinin alışılmadık derecede düşük düzeyde empati yada pişmanlık gösterdiği, antisosyal ve kimi zaman de kabahat davranışına neden olan bir nöropsikiyatrik bozukluğa haiz olduğu anlaşılıyor. Terim, 1900’lerin başlangıcında Avrupa ve ABD’deki doktorlar tarafınca ortaya atıldı ve 1941’de yaygınlıkla kullanılmaya başlandı.

Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde psikolog ve sinirbilimci olan Abigail Marsh, kriminal psikologların insanları yalnızca şiddetli ve aşırı davranışlar sergilediklerinde psikopat olarak sınıflandırma eğiliminde olduklarını söylüyor.

Sadece onun açısından durum, kişiden kişiye değişebilen daha azca trajik davranışlarla beraber kendini gösteren bir spektrum olarak ele alınmalı.

Psikologlar ve psikiyatristler, 100 kişiden bir ila ikisinin psikopati kriterlerini karşıladığı mevzusunda genel olarak aynı fikir sadece Dr. Marsh, insanların yüzde 30’unun bir dereceye kadar psikopatik özellikler gösterdiğini iddia ediyor.

Dr. Marsh, psikopati üstüne meydana getirilen araştırmaların çoğunun, genel nüfustan ziyade adam suçlulara odaklandığını söylüyor.

Madrid Üniversitesi’nde psikoloji alanında doktora talebesi Ana Sanz Garcia, BBC’ye, psikopati eğilimli hanımefendilerin sertlik ve kabahat yerine manipülasyona daha yatkın bulunduğunu söylüyor.

Emareleri neler?

Abigail Marsh’ın kurucu ortağı olduğu PsychopathIs.org’a gore, aşırı psikopati vakalarında görülen temel özelliklerden bazıları şunlar:

  • Kişilerarası ilişkilere duygusuz ve egoist yaklaşım
  • Başkalarının acıları yada sıkıntıları mevzusunda empati eksikliği
  • Başkalarını incittikten yada kuralları çiğnedikten sonrasında pişmanlık duymama
  • Gelişmemiş kimlik ya da kişilik duygusu
  • İstediklerini elde etmek için insanları manipüle etme
  • Riskli yada tehlikeli aktivitelerden çekinmeme
  • İnsanlara duymak istediklerini söyleme

Victoria, manipülatif davranışının, Malezya’daki çocukluğu esnasında kendisini iyi sezmek için bulmuş olduğu bir yol olarak başladığını söylüyor.

Babasının alkolizm problemi sebebiyle ailesi mutsuzdu ve okulda bilimsel niteliği olan olarak başarıya ulaşmış olmasına karşın sıkılıyordu. Eğlenmek için arkadaşlarının saklamaya yemin etmiş olduğu sırları – kimin kimden nefret ettiğini, kimin kime aşık olduğunu- ifşa ederdi.

Victoria hatalarının sorumluluğundan ya da beladan kurtulmak için insanları iyi mi manipüle edeceğini biliyordu.

Son dönemde TikTok’ta seyircilere “bir psikopatı iyi mi tespit edebileceğini” soran meydan okuma videoları 20 milyon izlenmeyi geçerek viral hale geldi.

“Psikopat” etiketi, iki milyardan fazla görüntüleme ile uygulamada en popüler etiketlerden biri oldu. Etiket kimi zaman fena davranışlar için bir karalama olarak da kullanılıyor. Sadece açık olan şu ki, insanoğlu psikopati konusunu ve psikopatları hem büyüleyici hem de itici buluyor.

Victoria bu videoları rahatsız edici bulmuyor.

“Psikopat olmanın bir hususi durumunun, insanların ne düşündüğünü umursamamak” bulunduğunu söylüyor. Sadece psikopatların hayvanlara eziyet etmekten hoşlanıp hoşlanmadığını tartışan videoları rahatsız edici bulduğunu söylüyor.

Kedisine bakarak, “Çoğumuz hayvanları insanlara tercih ediyoruz.” diyor.

elegan kadın ve erkekler

Kaynak, Somsara Rielly

Victoria “biz” derken onun şeklinde kadınlardan oluşan çevrimiçi bir topluluğu kastediyor. Bu grup, psikopatisi olan en tanınmış kadınlardan önde gelen yazar M E Thomas’ın blogunun takipçilerinin oluşuyor.

Thomas, Texas A&M Üniversitesi’nde adli psikolog John Edens tarafınca psikopati açısından değerlendirildiğinde yüzde 99’un üstünde puan aldı.

Thomas’ın Sociopath World adlı blogu, psikopati ile yaşamı sürdürmenin ayrıntılarını konu alıyor. Daha çok insanoğlunun anlayabileceği bir terim bulunduğunu düşündüğü için “psikopat” yerine “sosyopat” kelimesini kullandığını söylüyor.

iki kadın ve satranç tahtası

Kaynak, Somsara Rielly

Psychopathy Is adlı kar amacı gütmeyen bir organizasyonun kurucu ortağı olan Dr. Marsh, “Hepimiz psikopatik özelliklere haiz birini tanır” diyor. Platform hem psikopat insanlara hem de yakınlarına destek sunuyor.

Dr. Marsh, amaçlarının psikopatiyi gizemli bir durum olmaktan çıkarmak; insanların kendilerini değerlendirebilmeleri ve arkasından ne yapacakları mevzusunda data alabilmeleri için tarama araçları sağlamak bulunduğunu söylüyor.

“Psikopati bir kategori değil, bir sürekliliktir. Nüfus içinde değişik derecelerde görülebilir. Bazı insanlarda devamlı yıkıma niçin olurken bazılarının yalnız semptomlarınınyönetilmesi gerekir. Bunu açıkça tartışmadığımızda uzman bilgisinin açığını TikTok trendleri dolduruyor.” diyor.

Victoria ve M E Thomas, bozukluklarını denetim altında tutmaya destek olmak için meditasyon, ruhsal terapi ve çevrimiçi topluluklarındaki kişilerle birebir destek şeklinde imkanları kullandıklarını söylüyorlar.

Thomas, “‘Psikopat’ hâlâ lekeli bir sözcük. Hâlâ yapılacak oldukca iş ve açık konuşmak gerek. Gerçek şu ki biz varız.” diyor.

İllüstrasyonlar Somsara Rielly

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy