Japonya: ABD, Kuzey Kore’nin fırlattığı kıtalararası balistik füzenin menzilinde

Japonya

Kaynak, EPA-EFE/REX/Shutterstock

52 dakika ilkin

Japonya ve Cenup Kore, Kuzey Kore’nin, Cuma günü kıtalararası olduğu kabul edilen balistik bir roket fırlattığını duyurdu.

Japon yetkililer gazetecilere, füzenin Japonya’nın 200 kilometre açığına düştüğünü söylemiş oldu.

Reuters, Japon yetkililerin, füzenin ABD anakarasına ulaşmak için kafi menzilde bulunduğunu söylediklerini de bildirdi.

Bu tecrübe etme, Kuzey Kore’nin ABD’nin bölgedeki askeri varlığını artırmaya devam etmesine karşı bir uyarı olarak daha ufak bir roket fırlatmasından bigün sonrasında geldi.

Bölgede gerilim artarken, nükleer tabanca kapasitesini geliştirmeye çalışan Kuzey Kore bu yıl üstün dereceli sayıda roket denemesi yapmış oldu.

Nükleer silahlardan arındırma görüşmeleri duraklayınca, Pyongyang 2017’den beri ilk kez kıtalararası balistik roket denemelerine tekrardan başlamıştı.

Japonya Müdafa Bakanı Yasukazu Hamada gazetecilere son füzenin 15.000 km uzaklığa kadar gidebilme kapasitesi bulunduğunu söylemiş oldu.

Hükümet Sözcüsü Hirokazu Matsuno, 1.000 km menzil ile ortalama 6.000 km yükseklikte yol aldığını ve Hokkaido’daki Oshima-Oshima adasının ortalama 200 kilometre batısında denize düştüğünü söylemiş oldu.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, hasar olmadığını sadece Kuzey’in tekrarlanan roket denemelerine “tahammül edilemeyeceğini” söylemiş oldu.

Reuters, hem Japon hem de ABD birliklerine ev sahipliği icra eden Misawa Hava Üssü’nün Feysbuk sayfasına dayanarak, askerlere kısa bir süre için korunma pozisyonuna geçmelerinin emredildiğini bildirdi.

Perşembe günü Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui, ABD’nin bölgesel varlığını güçlendirme planlarına “daha sert” bir cevap verileceği mevzusunda uyarıda bulunmuştu. 

Bu haftanın başlarında ABD Başkanı Joe Biden, G20 zirvesi esnasında Çinli mevkidaşı Şi Jinping ile Kuzey Kore’nin son roket denemelerini görüşmüştü.

ABD lideri, son dönemde gerçekleşen roket denemelerinin Pyongyang’ın yakında yedinci nükleer denemesini gerçekleştireceği korkusunu artırmasının peşinden Çin’i Kuzey Kore’yi dizginlemek için nüfuzunu kullanmaya çağırmıştı.

Biden, Cenup Koreli mevkidaşı Yoon Suk-yeol ve Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile de Kuzey Kore’yi görüşmüştü.

Biden ondan sonra, Kuzey Kore’nin “kışkırtıcı davranışı” karşısında üç müttefikin “her zamankinden daha bir arada” bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Kuzey Kore’nin ABD ve Cenup Kore haber alma servislerinin aylardır uyarmasına karşın yedinci bir nükleer tabanca testi gerçekleştirmesi halinde “ortak bir cevap” sözü verdi. 

Cenup Kore ordusuna bakılırsa, bu ayın başlarında Pyongyang bir kıtalararası balistik roket fırlattı sadece denemenin ortasında başarısız oldu. Bu denemeden sonrasında ABD ve Cenup Kore, ortak hava tatbikatlarının bitiş tarihini uzattı.

Ekim ayında Kuzey Kore, Japonya üstünden bir balistik roket fırlattı. Bu, beş yıl sonrasında ilk kez oldu.

Pyongyang, ağır yaptırımlara karşın 2006 ile 2017 yılları aralığında altı nükleer tecrübe etme gerçekleştirmiş oldu ve yedincisini planladığına inanılıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy