İYİ Partili Arslan Kabukçuoğlu’ndan asgari ücret açıklaması

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, “Asgari ücret belirlenirken; işçinin aile fertleri de dikkate alınmalıdır. Asgari ücret vergi dışı kalmalıdır… Asgari ücret, İstanbul haricinde yaşayan vatandaşların, İstanbul’da yaşayan vatandaşların gelirini yakalamasına vesile olmalıdır” dedi.


22 Kasım 2022 Salı, 23:17

Abone Ol

google-news

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Kabukçuoğlu, “Asgari ücret belirlenirken; işçinin aile fertleri de dikkate alınmalıdır. Asgari ücret vergi dışı kalmalıdır… Asgari ücret, İstanbul haricinde yaşayan vatandaşların, İstanbul’da yaşayan vatandaşların gelirini yakalamasına vesile olmalıdır” dedi.

Kabukçuoğlu, şunları söylemiş oldu:

  • İşçiler her yıl maaşları artsın diye hükümete ellerini açıyor, gözlerini kapatıyorlar. Böylece hükümet ne verse işçi çaresiz. Devletimizde asgari ücret hükümetçe oy istismarına uğrayan bir alan olmuştur. Toplu iş sözleşmesinde Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı 4 toplantı yapıyor. Sonuçta sonucu hükümet veriyor. Sanki işçilerin fikri alınıyormuş benzer biçimde yapılıyor. Devletimizde şimdiye kadar asgari ücret uygulamalarının pek oldukça mahsurları vardır. Bunların düzeltilmesi için, Aralık 2022 zamanı bir fırsattır.
  • Asgari ücret belirlenirken; işçinin aile fertleri de dikkate alınmalıdır. Asgari ücret üstündeki vergiler işçiyi daha da fakirleştirmektedir; asgari ücret vergi dışı kalmalıdır.
  • Bölgeler içinde büyük farklılıklar vardır. Bölgeler arasındaki farklılığa bakılırsa asgari ücret belirlenmelidir. Vanlı İstanbullunun yüzde 25’i kadar, Mardinli İstanbullunun yüzde 30’u kadar, Erzurumlu İstanbullunun yüzde 40’ı kadar şahıs başına gelir elde ediyorlar. Asgari ücret, İstanbul haricinde yaşayan vatandaşların, İstanbul’da yaşayan vatandaşların gelirini yakalamasına vesile olmalıdır.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy