İtalya basını: 4 yıldır aranan İtalyan uyuşturucu kaçakçısı Antalya’da yakalandı, üzerinden sahte kimlik belgeleri çıktı


  • Yazan, Övgü Pınar
  • Unvan, BBC Türkçe
  • Twitter,
  • Bildirdiği yer Roma
  • 15 Kasım 2022, 15:28 +03

    Güncelleme 3 saat ilkin

Luciano Camporesi

Kaynak, EUROPOL

İtalya’da internasyonal uyuşturucu kaçakçılığından 22 yıl 8 ay hapse mahkum edilen ve 4 yıldır aranan Luciano Camporesi’nin Türkiye’de yakalandığı ortaya çıktı.

İtalya basınındaki haberlere gore 47 yaşındaki Luciano Camporesi, İtalya ve Türkiye’den güvenlik güçlerinin işbirliğiyle 11 Kasım’da Antalya’da bir evde yakalandı.

Ansa ajansı, Camporesi’nin üzerinden sahte kimlik belgeleri çıktığını yazdı.

Kamu yayıncısı Rai de, Riminili olan Camporesi’nin, Calabria bölgesi merkezli Ndrangheta mafyasıyla yakın bağları olan mühim bir internasyonal uyuşturucu kaçakçısı olarak kabul edildiğini belirtti.

Türkiye’den ise hemen hemen operasyonla ilgili bir izahat yapılmadı.

İtalyan güvenlik güçleri Ağustos 2018’de, Camporesi’ye ilişkin olduğu belirlenen ‘’Remus’’ isminde bir gemide 20 tondan fazla esrar ele geçirmişti. Geminin tamamı Karadağlı olan 11 kişilik mürettebatı gözaltına alınmıştı.

‘’Pollino – European ‘Ndrangheta Connection’’ (Pollino – Avrupa ‘Ndrangheta Bağlantısı) isminde olan soruşturma sonucunda Camporesi internasyonal uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 22 yıl 8 ay hapse çarptırılmıştı.

İtalya’nın güneyindeki Calabria bölgesinde yer edinen Locri Mahkemesi, davada Camporesi de dahil 12 kişiye toplam 172 yıl hapis cezası vermişti.

Sadece Luciano Camporesi’nin nerede olduğu 5 Aralık 2018’den bu yana bilinmiyordu.

İtalya basınına gore, arama çalışmalarında son haftalarda Türkiye üstüne odaklanıldı.

İtalyan Mayfayla Savaşım Soruşturma Dairesi (DIA) tarafınca elde edilmiş bilgiler, uyuşturucu kaçakçısının en azından 2021’e kadar Türkiye topraklarında bulunduğunu gösteriyordu.

‘’Pollino – European ‘Ndrangheta Connection’’ soruşturması savcılarına gore Luciano Camporesi, Cenup ABD ile İtalya ve Kuzeybatı Avrupa içinde etkinlik gösteren bir internasyonal uyuşturucu kaçakçılığı şebekesine dahildi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy