İsviçre raylar arasına güneş paneli döşeyerek elektrik üretecek

Güneş panellerinin elektrik enerjisini üretmenin en kolay ve ucuz yolu olduğu artık kati fakat güneş tarlası için arazi bulmak ve elektrik hattı sağlamak da zor.

İsviçreli yeni girişim şirketi Sun-Ways ülkenin ulasal tren yolları işleticisi ile raylar üstünden elektrik üretmek suretiyle antak kalma sağlamış oldu. Daha evvel fabrikada montajlanan ve kablonanan paneller katlanarak hususi bir tren içine konuluyor sonrasında tren raylar üstünden geçerken raylar arasına fotovoltaik paneller döşeniyor.

23 MAYIS’TA TEST AŞAMASINA GELİNİYOR

Donanımhaber’de yer edinen çalışmaya nazaran raylara bakım gerektirdiğinde aynı şekilde hususi tren yolda ilerlerken kolayca panelleri topluyor. Üstelik tren yolları elektrikli olduğundan oradaki şebekeye elektrik sağlayabilmesi de ihtimaller içinde. Aynı şekilde panellerin temizlenmesi için de bir trenin raylar üstünde giderken temizlik yapması oldukça kolay.

Potansiyel ise cidden oldukça yüksek. İsviçre’nin toplam 7000 km’lik hattına kurulabilecek güç miktarı 1000 MW benzer biçimde bir miktar. Türkiye’deki hat uzunluğuna nazaran rakamı yine hesaplarsak 1500 MW’lık bizde de bir güç potansiyeli var. Hali hazırda devletimizde kurulu güneş enerjisi varlığı ise 8 bin MW’ın üstünde.

Firmanın geleceği ise bayağı parlak bir tek Avrupa’daki tren yollarının uzunluğu 260.000 km ve dünyadaki döşenmiş tren yoklarının toplam uzunluğu 1.16 milyon km. Sistem kontrol aşamasına 23 Mayıs 2023 senesinde girmeyi planlıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy