İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı ve sonrasında yaşananlar hakkında neler biliyoruz?

Olay gecesi İstiklal Caddesi

Kaynak, Getty Images

16 Kasım 2022, 14:06 +03

Güncelleme bir saat ilkin

İstanbul’da Pazar günü İstiklal Caddesi’nde düzenlenen ve 6 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu bombalı saldırıyla ilgili her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Saldırıyla ilgili soruşturma devam ediyor.

Yaralıların bir bölümünün tedavisi sürerken, İstiklal Caddesi’nde ise yaşamını kaybedenler karanfillerle anılıyor.

Saldırı arkasından yaşanmış olan gelişmelerle ilgili neler bilindiğini derledik.

Olayda hayatını kaybeden Arzu Özsoy ve kızı Yağmur Uçar'ın cenaze töreni

Kaynak, Getty Images

Ölü ve yaralılarla ilgili son bilgiler neler?

Saldırıda 6 şahıs ölürken, 81 şahıs de yaralandı.

Yaşamını kaybedenler üç ayrı ailenin mensupları.

Yusuf Meydan (34) ve kızı Ecrin (Dokuz), Adem Topkara (40) ve Elif Topkara (27) çifti, Arzu Özsoy (38) ve kızı Yağmur Uçar (15) saldırıda yaşamını yitirdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya son olarak 15 Kasım’da yapmış olduğu açıklamada, saldırıda yaralananlardan 61’inin tedavilerinin arkasından taburcu edildiğini belirtti.

Yerlikaya, 6’sı yoğun bakımda olmak suretiyle 20 kişinin tedavisinin ise sürdüğünü ekledi.

Şüpheli kim ve yakalandığı operasyonla ilgili neler biliniyor?

Resmi açıklamalara nazaran saldırı 13 Kasım Pazar günü saat 16.14’te meydana geldi.

Güvenlik yetkilileri, şüphelinin 14 Kasım’da saat 02.50’de yakalandığını söylüyor.

Yetkililerin açıklamasına nazaran, saldırının düzenlenmiş olduğu gün ve sonrası 1200 kamera kaydı inceledikten sonrasında 21 adrese operasyon düzenlendi ve 46 şüpheli gözaltına alındı.

Bu şahısların sorgulamalarının arkasından saldırının şüphelisi Suriye uyruklu Ahlam Albashir’in Küçükçekmece’de yakalandığı açıklandı.

Bu operasyonun görüntüleri, Güvenlik yetkilileri tarafınca basınla paylaşıldı.

Esenler'de Albashir'in yaşadığı mahalle

Kaynak, Getty Images

Yetkililer, Albashir’in fiil emirini Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’den (Ayn el-Arab) aldığını, 4 ay ilkin yasa dışı yollarla Afrin üstünden Türkiye’ye girerek İstanbul’a gittiğini, kamufle olmak amacıyla Esenler’de bir tekstil atölyesinde çalıştığını deklare etti.

Açıklamada, şüphelinin 13 Kasım’da İstiklal Caddesi’ndeki banklardan birine oturup ortalama 40 dakika beklediği, buraya içinde bomba olan bir çanta bıraktığı, kalktıktan birkaç dakika sonrasında patlama olduğu, kendisinin ondan sonra taksiyle ilkin Esenler’e gittiği, buradan da bir otomobille Küçükçekmece’ye götürülmüş olduğu açıklandı.

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü tarafınca Çarşamba günü basınla paylaşılan {güvenlik kamerası} görüntülerinde, şüphelinin Bölme Meydanı tarafınca İstiklal Caddesi’ne girmiş olduğu, üstünde sırt çantası ve elinde bir poşet olduğu, Cadde’de bir banka oturmuş olduğu, bir süre sonrasında sırt çantasını bırakarak Bölme Meydanı’na doğru yürümeye başladığı, patlama sonrasında ise koştuğu görülüyor.  

Güvenlik yetkilileri Albashir’in sorgusunda, “PKK/PYD/YPG tarafınca hususi haber alma elemanı olarak yetiştirildiğini ve fiil yapmak için Afrin üstünden Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yaptığını söylediğini” bildirdi.

Albashir'in yakalanma görüntüleri basınla paylaşıldı.

Kaynak, Getty Images

Yetkililere nazaran şüpheli, saldırı arkasından Yunanistan’a kaçmaya hazırlanıyordu.

Bazı haber ajansları, şüphelinin yaşamış olduğu ve çalmış olduğu Esenler’e bağlı Kazım Karabekir Mahallesi’nde esnafla görüştü.  

Demirören Haber Ajansı’na konuşan bir esnaf, şüpheli için “Bir yıldan beri bu ikamette oturuyor. Suriyelilerin ütü paket işyerinde çalışıyordu kendisi” dedi.

Bir başka esnaf ise şüpheliyi son gördüğünde yanında bir çocukla yürümekte bulunduğunu söylemiş oldu.

Gözaltına alınan öteki kişilerle ilgili neler biliniyor?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın patlamaya ilişkin başlatmış olduğu soruşturma kapsamında 8 savcı ve 2 başsavcı vekili göreve getirildi.

Bu kapsamda bugüne dek 50 şahıs gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı, “soruşturma kapsamında zanlıyı Esenler’den alarak Küçükçekmece’deki yakalandığı eve götürmüş olan kişinin, zanlıyla beraber yaşayan firari şüpheliyi Edirne’ye götürmüş olan bir başka kişinin ve firari şüphelinin Edirne’de kalmış olduğu evin sahibinin gözaltına alınanlar içinde bulunduğunu” bildirdi.

Ev sahibi dışındaki bu iki kişinin kardeş olduğu aktarıldı.

Albashir'in yakalandığı Küçükçekmece'deki evin görüntüleri

Kaynak, Getty Images

MHP Şırnak Güçlükonak İlçe Başkanı Mehmet Güvenilir İlhan’ın, adına kayıtlı telefon üstünden şüpheliyle görüştüğü sebebi öne sürülerek ifadesi alındı.

İlhan ise kimlik bilgilerinin ele geçirilerek adına hat çıkartıldığını söylemiş oldu.

Şırnak Valiliği de bir izahat yaparak İlhan’ın adına bir telefon hattının yasa dışı olarak çıkarılıp üçüncü şahıslara verildiğini, bunu icra eden GSM bayisinin kapatıldığını belirtti.

Saldırıyı üstüne alan oldu mu?

Hemen hemen saldırıyı üstelenen olmadı.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, “Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü. Bizlere bu acıyı yaşatanların daha misli ve kat kat acıyı yaşayabilecekleri bir karşılığı yakın bir zamanda onlara göstereceğiz” dedi.

PKK’nın çatı örgütlenmesi Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) ise yapmış olduğu açıklamada, “hareketlerinin bu saldırıyla ilgilerinin olmadığını ve saldırıyı şiddetle kınadıklarını” belirtti.

YPG’nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yöneticilerinden Mazlum Abdi de, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “saldırıyla ilişkilerinin olmadığını” söylemiş oldu.  

Polis ekipleri İstiklal Caddesi'nde giriş ve çıkışların kontrollü yapılmasını sağlarken, büyük çantalar ile valizler aranıyor.

Kaynak, Getty Images

İstiklal Caddesi’nde durum iyi mi?

Olayın arkasından mühim bir kısmı yaya trafiğine kapatılan İstiklal Caddesi, bigün sonrasında yeniden yayalara açıldı.

Beyoğlu Belediyesi, üstündeki saksı ve bankları söktüğü caddeye 1200 Türk bayrağıyla döşedi.

Saldırının yaşandığı alana, zemini kırmızı bir platform kuruldu.

Ziyaretçiler, etrafına kırmızı şeritler çekilen platforma karanfiller bırakarak yaşamını kaybedenleri anıyor. 

Polis ekipleri de caddeye giriş ve çıkışların kontrollü yapılmasını sağlarken, büyük çantalar ile valizler aranıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy