İsrail son dört yılda beşinci kez sandığa gidiyor

İsrail son dört yılda beşinci kez sandığa gidiyor

Kaynak, Reuters

40 dakika ilkin

İsrail son dört yılda beşinci kez sandığa gidiyor. Binyamin Netanyahu’yu iktidardan eden hükümetin dağılması üstüne yine düzenlenecek seçimlerde, İsrail vatandaşlarının sandığa gitmek için ne kadar istekli olduğu mühim olacak.

Aşırı sağcı Dinci Siyonizm İttifakı’nın eş liderlerinden ve son dönemde yükselen siyasetçilerden olan İtamar Ben-Gvir’in ne kadar oy kazanacağı, Netanyahu’nun başarısında belirleyici yok.

Yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanan ve ülkenin en uzun başbakanlık koltuğunda oturmuş olan adı Netanyahu’nun partisi Likud’un birinci gelmesi umut ediliyor.

Sadece son kamuoyu yoklamaları partinin, 120 koltuğun bulunmuş olduğu Knesset’te çoğunluğu elde etmek için ihtiyaç duyulan 61 koltuğa ulaşmakta güçlük çekeceğini gösteriyor.

Ülkenin eski dışişleri bakanı ve Yesh Atid’in lideri olan Yair Lapid, yazdan beri sürdürdüğü başbakanlık görevi kapsamında koalisyonun sarsılması üstüne seçim sonucu almıştı.

Kamuoyu yoklamalarına bakılırsa ülkenin en mühim meselelerinin başlangıcında güvenlik ve enflasyon var.

Aşırı sağcı liderlerin yükselişi

2019 yılından beri Netanyahu’nun rüşvet ve yolsuzluk ile suçlanması, partisi Likud’un çoğunluğu ele geçirmesinin önüne geçmiş olduğu için ülke siyasal açıdan kilit bir durumda.

Netanyahu kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Şimdi üçüncü gelmesi beklenen Dinci Siyonizm İttifakı’nın ne kadar oy alacağı hangi partinin çoğunluğu ele geçireceğinde belirleyici olacak.

Yahudi Evi Partisi lideri Bezalel Smotrich ve Ben-Gvir’in sağcı liderler olarak yükselmesi Netanyahu’nun görmüş olduğu desteğe zarar veriyor.

Ben-Gvir’in aşırı sağcı geçmişi, Netanyahu’nun hükümetine girmesi takdirinde İsrail’in ABD şeklinde müttefikleri için çekince çanları çalabilir.

Siyasal açmazın sürmesi takdirinde başbakanlık koltuğunda oturmaya devam edecek olan Lapid ise ekonomik gelişme, Lübnan ve Türkiye ile gelişmiş ilişkiler ve Gazze’deki Filistinliler ile kapsamı daraltılmış bir savaşım vaat ediyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy