İslam konfederasyonu öngören kongrenin bilim kurulundalardı… Cumhuriyet yazdı o isimler uçtu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin tartışmaları alevlendirdiği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Asla alakam yok” söylediği SADAT’ın kurucusu ve eski Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Tanrıverdi’nin başkanlığını yapmış olduğu Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) düzenlemiş olduğu İslam Birliği kongrelerinde, Asya-Afrika İslam Devletler Birliği (ASRİKA) adıyla devlet kurulması, başkanlık sistemiyle yönetilmesi, başkentinin İstanbul, resmi dilinin Arapça olması öngörüldü.

Yılda bir toplanan ve “yönetim şekli, iktisat, müdafa, dış siyaset, ihtimaller içinde bakanlıklar ve teşkilatların” konuşulmuş olduğu kongrenin sonuncusu 11-12 Kasım’da gerçekleştirildi. 

YOKMUŞ GİBİ!

Tanrıverdi’nin, davet metninde “Türkiye’nin, cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte İslâm’ı ve İslami değerleri tehdit olarak gördüğünü, ülke yönetiminin bir asırdır Batı güdümünde bulunduğunu, seküler kavmiyetçi tutumla Kürtlerin devlete küstürüldüğünü” iddia etmiş olduğu son kongrenin bilim kurulunda ise Cumhurbaşkanlığı’ndaki adların yer almış olduğu gündeme geldi.

Cumhuriyet, kongrelerin sonuncusu da dahil olmak suretiyle büyük kısmının bilim kurulunda, Erdoğan tarafınca Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu’na atanan 7 üyenin yer aldığını gündeme getirdi.

Tepkilerin peşinden bilim kurulu detayları, ASSAM’ın sitesinden kaldırıldı. Kongrelerin her birine ilişkin bilgiler sekmesinde yer edinen bilim kurulu bilgilerine ulaşılamıyor; bilim kuruluna ilişkin hiçbir informasyon artık yer almıyor. Buna rağmen kongrelere yönelik hazırlanan kitapçıklarda bilim kurulu üyelerinin adları halen bulunuyor. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy