İskoçya’da bir mekan dans edenler sayesinde enerji üretiyor

Vücut sıcaklığı haritası

2 saat ilkin

İskoçya’nın Glasgow kentinde bir sanat merkezi dans pistindeki insanların vücüt ısısını kullanarak yenilenebilir enerji üreten bir teknolojiyi kullanmaya başladı.

SWG3 adlı mekanda dansçıların vücut ısısı, taşıyıcı bir sıvı vesilesiyle yerin 200 metre altında termal pil görevi gören çukurlara aktarılıyor.

Bu enerji ondan sonra ısı pompalarına gönderiliyor, burada doğru sıcaklığa getirildikten sonrasında mekanın içine yine veriliyor.

İşletmenin sahipleri bu yeni teknoloji sayesinde mekandaki doğalgaz kombilerini kullanımdan çıkarmayı hedeflediklerini ve böylece karbon emisyonlarını senelik 70 ton değerinde azaltabileceklerini söylüyor.

Bodyheat adlı teknolojiyi geliştiren ve jeotermal enerji danışmanlığı veren TownRock Enerji adlı firmanın kurucusu David Townsend, “Mesela orta hızdaki Rolling Stones müziğiyle dans ettiğimizde vücudumuz ortalama 250W ısı üretiyor” dedi ve sözlerine devam etti:

“Fakat insanların daha süratli dans etmesini ve hatta zıplamasını elde eden bir DJ çalıyorsa her bir kişinin 500-600W içinde enerji üretmesi mümkün.”

SWG3 Genel Müdürü Andrew Fleming-Brown, bu şekilde bir sisteme geçişin riskli bulunduğunu fakat mekanın 2025 yılına kadar karbon salımını net sıfıra hedefine ulaştırmakta emin bulunduğunu söylüyor.

Fleming-Brown, “Birinin bu adımı atması ve ilk yatırımı yapması gerekiyor. Ümit ederim kısa sürede yaptığımız yatırımaın karşılığını alırız” diyor.

10 kat daha pahalı

3 yıl ilkin geliştirilmeye başlanan termal ısıtıcı ve soğutucu teknolojiyi bugün İngiltere’de kurmanın maliyeti ortalama 600 bin sterlin.

Fleming-Brown, “Basit bir klima kullanacak olsak bunun maliyeti yalnızca 60 bin sterlin olurdu” diyor.

Sadece SWG3 ekibi, enerji faturalarında yapacakları tasarrufla beş yıl içinde borçlarını kapatmayı hedefliyor.

BBC’ye konuşan Fleming-Brown, “Eğer İngilter’de bunu yapabiliyorsak bu teknolojiyi kullanmak dünyanın her yerinde mümkün olabilir” diyor.

Teknolojiyi geliştiren Townsend ise Berlin’deki bir gece kulübüyle görüştüğünü söylüyor.

SWG3'de dans eden insanlar

Kaynak, Michael Hunter

“Yenilenebilir ve keyifli bir teknoloji”

Durham Üniversitesi Yer Bilimleri Kısmı’nde Jeotermal Enerji, Karbon Soruşturma ve Gizleme alanında çalışan Dr. Jon Gluyas, “Su ısıtmak fazlaca fazla enerji grektiriyor ve sadece biriktirilen ısı yavaş bir şekilde soğuyor. Bu ısıyı yerde sakladığınızda aslına bakarsak oldukça iyi bir yalıtım elde etmiş oluyorsunuz” diyor ve sözlerine devam ediyor:

“Bu teknoloji enerji saklamak için fazlaca iyi bir yöntem. Sistem iyice oturduğunda ısıyı daha uzun bir süre saklamak mümkün olabilir. Buradaki tehlikeli sonuç unsur enerjiyi ısıya dönüştürüp o ısıyı koruyabilmek. Isıyı saklayabiliyorsanız aslına bakarsak sistemi daha verimli bir hale getiriyorsunuz. Bu değişen teknolojinin asla karbon salımı yok ve enerji bağımlılığımızı azaltmak için fazlaca iyi bir düşünce.”

Glasgow Belediyesi’nde iklim alanında çalışan Angus Millar, “Bu mükemmel bir yöntem ve şehrimizi emisyonlarını azaltıp yenilenebilir enerji üreterek fazlaca daha yeşil bir konuma getiriyor. Bununla birlikte insanoğlu eğleniyor” diyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy