IŞİD’in Brüksel’deki saldırısından sağ kurtulan genç kadın ötanazi ile yaşamına son verdi

Facebook'taki bu fotoğrafında Shanti De Corte en sağda yer alıyor

Kaynak, Feysbuk

10 Ekim 2022, 07:43 +03

Güncelleme 2 saat ilkin

Yusuf Özkan, Lahey

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 22 Mart 2016’da meydana gelen saldırılarına Zaventem Havalimanı’nda şahit olan ve yaşamış olduğu travmayı atlatamayan 23 yaşındaki Shanti De Corte ötanazi sonucu yaşamına son verdi.

IŞİD’in üstlendiği Brüksel internasyonal havaalanı ve başkentin kalbindeki metro istasyonuna yönelik saldırılarda onlarca şahıs yaşamını yitirmişti.

Anası Marielle, Belçikalı kamu yayıncısı VRT’ye, Shanti De Corte’nin 7 Mayıs’ta kendi isteğiyle yaşamını sonlandırdığını deklare etti.

Brüksel basınına nazaran ailesinin desteği ile ölüm hakkını seçen De Corte’nin son sözleri, “Rahatlık içinde gidiyorum, sizi şimdiden özlediğimi bilin.” oldu.

Shanti De Corte, 22 Mart 2016’da Brüksel’de 32 kişinin öldüğü ve 300 kişinin yaralandığı terör saldırılarına Zaventem Havalimanı’nda şahit oldu.

Anvers’e bağlı Konticht ilçesindeki Sint-Rita Koleji’nde son derslik talebesi olan De Corte, 90 arkadaşıyla okul gezisi için İtalya’nın başkenti Roma’ya gitmeye hazırlanıyordu. 

Shanti ve arkadaşları, sabah saat 07:58’de çantalarını teslim edip, uçuş kartı alma için beklerken peş peşe iki patlama meydana geldi ve tavan üstlerine çöktü.

Annesinin basına verdiği demeçlere nazaran, Shanti de Corte, tekrar hiçbir vakit kendini güvende hissetmedi.

 Annesine nazaran, devamlı yaşanabilir bir yaşam uman Shanti De Corte, kazanamayacağı bir savaşın içine düşmüştü. Devamlı korku içinde yaşadı ve güvenlik duygusunu tamamen yitirdi. Korkusu onu o denli sınırladı ki, istediği hiçbir şeyi yapamadı.

İntihar girişimlerinde bulunmuş oldu

Vakadan birkaç hafta sonrasında uyku sorunları başladı. Temmuz ayında ailesi ile beraber gittiği Fransa tatilinde ise peş peşe ürkü atak nöbetleri başladı.

Kalabalık ortamlara girmekten korkan Shanti, 3 haftalık dinlence süresince odasından çıkmadı.

Dinlence dönüşü Belçika’da Shanti’ye “ağır travma sonrası stres bozukluğu ve ağır depresyon” tanısı kondu.

Bir klinikte uzun süre tedavi gören genç kadın, saldırıların birinci yıldönümü olan 22 Mart 2017’de Zaventem Havalimanı’ndaki anma törenine katıldı.

Bu etkinliğin kendisine iyi geleceğini düşünmüştü sadece merasim esnasında travmaları tekrardan ortaya çıktı. Ertesi gün aşırı dozda ilaç alarak intihar girişiminde bulunmuş oldu.

Yine klinikte tedavi altına alınan Shanti De Corte, 30 Ağustos’ta taburcu edildi. 1 Kasım 2017’de üniversite eğitimine süregelen Shanti, kullandığı ilaçlar sebebiyle okula ve derslere uyum göstermekte oldukça zorlandı. 

Toplumsal medya vesilesiyle sık sık yaşadıklarını özetleyen Shanti, bu mesajlar vesilesiyle saldırıları meydana gelen teröristlerle de bir halde hesaplaşmaya çalıştı.

Bu süreçte ailesi de Shanti’nin sıkıntılarının zaman içinde geçeceğine umuyordu. Sadece öyleki olmadı. Rahatsızlıklarının artması üstüne genç kadın, 2020 senesinde tekrardan intihar girişiminde bulunmuş oldu.

 Acil serviste annesine ilk kez, “Ben niçin öylece ölemiyorum?” diye sordu.

 Marielle, o anda kızını anladığını söylüyor. Shanti, bir tek hayata değil, ailesi ve arkadaşlarına veda etmek istiyordu. Ötanazi fikri o gün bu şekilde dünyaya geldi.

Anne Marielle, o anki duygularını şu şekilde konu alıyor:

“Böyle bir durum hakikaten oldukça zor fakat o anda bir anne olarak evladınız için yapabileceğiniz tek şey, onun yanında olmak ve desteklemek. Devamlı daha iyi olacağını umarsınız fakat o bunu yapamazdı. Ek olarak başından beri hakikaten istediğinin bu bulunduğunu hissettim.”

“Kazandığımız fazladan vakit için minnettarız”

O günden sonrasında ötanazi için müracaat süreci başladı. Ölüm hakkı için tıbbi ve adli incelemeler sürerken, Shanti, Mart 2016’da terör saldırıları sebebiyle yarım kalan yolculuğuna çıktı.

Ailesi ile beraber Roma’ya giden genç kadın, bir nevi son arzusunu yerine getirmiş oldu.

Anası, o süreci, “Shanti Roma’yı bizimle görmek istedi. Bu onun için hakikaten önemliydi. Kendisi de bundan oldukça keyif aldı. Onun için oldukça yoğun duygulardı” diye konu alıyor.

Yasal sürecin tamamlanmasının arkasından 7 Mayıs 2022’de Shanti De Corte, ailesi ve arkadaşlarına veda ederek, tabip nezaretinde kendi isteğiyle yaşamını sonlandırdı.

Shanti’nin son sözleri şunlar oldu:

“Son güne kadar güldüm ve ağladım. Sevdim ve gerçek aşkın ne işe yaradığını hissetmeme izin verildi. Aşkın gözyaşları yüzümden usulca aktı. Şimdi refah içinde gidiyorum, sizi şimdiden özlediğimi bilin.” 

Anne Marielle, tüm zorluklara karşın  Shanti ile beraber oldukça şey başardıklarını düşünüyor. Kızına vedaedebildiği için de rahat; “Kazandığımız fazladan vakit için minnettarız” diyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy