İran’daki protestolara destek için Berlin’de 80 bin kişi yürüdü

Berlin

Kaynak, Getty Images

8 dakika ilkin

Almanya’nın başkenti Berlin’de Cumartesi günü on binlerce İranlı ve destekçileri, İran’daki başını hanımefendilerin çekmiş olduğu yönetim karşıtı protestolara destek vermek için yürüyüş yapmış oldu.

Berlin polisi yürüyüşe katılanların sayısını 80 bin olarak deklare etti.

Bu yürüyüş, bugüne dek İran diasporasının düzenlemiş olduğu en geni şkatılımlı protesto gösterisi oldu.

Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden Berlin’e giderek protestoya katılan İranlı bayanlar “Hanım, yaşam, özgürlük” çarpıcı sözleri attı.

İran’da 13 Eylül’de “yasalara aykırı giyindiği nedeni öne sürülerek” gözaltına alınan ve 16 Eylül’de yaşamını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünün arkasından süregelen protestolar sürüyor.

Polis, Amini’ye sertlik uyguladığı için yaşamını kaybettiğine dair haberleri ve ailenin bu yöndeki iddialarını reddediyor.

Cumartesi günü İranlı bayanlara destek amacıyla birçok başkentte şov düzenlendi. Bunlar arasıdna ABD’nin başkenti Washington DC de vardı. Sadece en kalabalık yürüyüş Berlin’de gerçekleşti.

Organizatörler, Berlin’deki yürüyüşe katılanların sayısını “ortalama 100 bin” olarak deklare etti.

Avrupa ve ABD’da yürüyüşe katılanlar, Batı’nın İran’a yönelik yaptırımlarını artırmasını ve sertleştirmesini talep ediyor.

BBC’ye konuşan Berlin’den bir protestocu, “Nefes kesici, görkemli” yorumunu yapmış oldu:

“Bu milletimizin bir araya gelmiş olarak siyasal görüşlerini de bir kenara bırakarak organize etmiş olduğu en büyük şov oldu. Hakikaten gurur duyuyorum.”

İran’da ise yetkililer birçok bölgede internete erişimi kısıtladı. Sadece toplumsal medyaya yasnıyan görüntülerde hafta sonu birçok şehirde gösterilerin devam etmiş olduğu görülüyor.

İran’ın İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’na nazaran vakalar başladığından bu yana 32’si çocuk 244 protestocu, güvenlik görevlilerinin müdahalesinde yaşamını yitirdi; bir çok genç ve çocuk 12,500’den fazla kişi gözaltına alındı.

Berlin

Kaynak, Getty Images

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy