İran Öğretmenler Sendikası: Rejimi öven marşı söylemeyi reddeden 16 yaşındaki öğrenci dövülerek öldürüldü

Mahsa Amini protestoları

Kaynak, (*16*)Getty Images(*16*)

18 Ekim 2022, 17:05 +03

Güncelleme 47 dakika ilkin

İran Öğretmenler Sendikası Konfederasyonu, Asra Panahi 16 yaşındaki adlı bir kız öğrencinin okulda rejimi öven bir marşa eşlik etmemesi sebebiyle güvenlik güçlerince dövüldükten sonrasında yaşamını yitirdiği duyurdu.

BBC Farsça Servisi’ne nazaran aynı vakada dövülen bir başka öğrenci de komada.

İranlı yetkililer, vakada güvenlik güçlerinin sorumlululuğu olmadığını söylüyor.

Başörtüsünü muntazam takmadığı sebebi öne sürülerek terbiye polisi tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında 16 Eylül’de yaşamını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini için meydana getirilen protesto eylemlerine lise öğrencileri de katılmaya başlamıştı.

Sendikanın açıklamasına nazaran, İran güvenlik güçleri, Asra Panahi’nin okumuş olduğu Erdebil kentindeki Şahid Kız Lisesi’ne 13 Ekim’de baskın düzenlendi.

Baskın esnasında öğrencilere rejim yanlısı bir marş söylettirildiği, bunu reddedenlerin dövüldüğü açıklandı.

Sendikaya nazaran Panahi, Cuma günü kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Panahi’nin ölümü sonrası birçok kente hafta sonu yeni protestolar düzenlendi.

Panahi’nin amcası olduğu öne sürülen bir şahıs de devlet televizyonunda yeğeninin doğuştan kalp hastası bulunduğunu ve bundan dolayı öldüğünü öne sürdü.

Toplumsal medyada paylaşılan videolarda güvenlik güçlerince okullara düzenlenen baskınlarda bazı öğrencilerin sınıflarda toplandığı, göz yaşartıcı gaz kullanıldığı ve gözaltına alınan bazı öğrencilerin polis araçlarına bindirildiği görülüyor.

İran Öğretmenler Sendikası, geçen haftadan beri devam eden okul baskınlarını “acımasızca ve insanlık dışı” olarak niteleyip kınadı ve Eğitim Bakanı Yusuf Nuri’yi istifaya çağırdı.

Mahsa Amini protestoları

Kaynak, (*16*)Getty Images(*16*)

İran İnsan Hakları Örgütü’ne nazaran, Mahsa Amini’nin ölümünden sonrasında süregelen protesto dalgasında dün itibarıyla aralarında 27 çocuğun da bulunmuş olduğu 215 şahıs yaşamını yitirdi.

Ailesi, Mahsa Amini’nin gözaltındayken dövülmesi sonrası öldüğünü söylerken, İranlı yetkililer genç kadının hastalığı sonucu yaşamını kaybettiğini korumak için çaba sarfediyor.

“Zen. Zendegi. Abadi” (Hanım. Yaşam. Özgürlük) sloganlarıyla meydana getirilen ve tüm ülkeye yayılan protestolar, rejime karşı 1979’dan sonraki en büyük meydan okuma olarak görülüyor.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, protestoların arkasında “ABD ve İsrail ile yerli işbirlikçilerinin bulunduğunu” öne sürmüştü.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy