İngiltere’nin en azılı seri katili hücre hapsinde dünya rekoru kırdı

İngiltere’nin en tehlikeli suçlularından biri olarak vasıflandırılan Robert Maudsley, ilk cinayetini 1974 senesinde Londra’da 30 yaşındaki John Farrell‘ı öldürerek işlemiş, sadece psikiyatrik tedaviye ihtiyacı bulunduğunu söylemesinin arkasından hapse girmek yerine psikiyatri kliniğine gönderilmişti. İddiaya nazaran Farrell, öldürülmeden ilkin Maudsley’e cinsel istismarda bulunmuş olduğu evlatların resimlerini göstermişti. 

Maudsley, 50 yıla yakın bir süre cezaevinde kaldıktan sonrasında “İngiltere’nin en uzun süre hapis yatan mahkumu” olarak kayıtlara geçti. Suçları sebebiyle yaşamının tam 16 bin 400 gününü hücrede tek başına geçiren Maudsley, “Tek kişilik bir hapishane hücresinde en fazla vakit geçiren mahkum” olarak rekorlar kitabına girdi.

HEDEFİNDE ÇOCUK TACİZCİLERİ VAR

1977’de hapishane arkadaşı David Cheeseman ile beraber ikinci cinayetini işleyen Maudsley, David Francis adlı mahkumu hücresine kilitleyerek öldürdü. İşin aslı, “Çocuk tacizinden yargı giymiş olan Francis, dokuz saat süresince işkence edilerek öldürülmüştü.”

Maudsley, bu olayın arkasından Wakefield Hapishanesi‘ne gönderildi ve burada asla özgür bırakılmaması tavsiyesiyle yaşam boyu hapis cezasına çarptırıldı. Sadece bu ceza da seri katilin hızını kesmeye destek olmadı.

1978 senesinde, cezaevinde aynı gün iki kişiyi öldürerek tekrardan dikkatleri üstüne çeken Maudsley’in ilk kurbanı, karısını öldürmekten yaşam boyu hapis cezasına çarptırılan Salney Darwood oldu. İkinci kurban ise “7 yaşındaki bir kıza cinsel tacizde bulunmaktan” hapis cezası alan Williams Roberts.

Seri katil cinayetleri derhal itiraf etti ve ifadesinde o gün yedi kişiyi öldürmeyi planladığını, sadece öteki mahkumları hücresine çekmeyi başaramadığını söylemiş oldu. Üstelik kendisini ciddiye almayan gardiyana, bir sonraki sayımda iki kişinin noksan olacağını evvelinde söylemişti.

Maudsley, ifadelerinde her defasında, kurbanlarının tecavüzcü, pedofil ya da cinsellik suçluları bulunduğunu ve kendisinin yalnız cinsellik suçluları için bir tehdit oluşturduğunu açıkladı.

“BABASININ TECAVÜZÜNE UĞRADI”

Robert Maudsley, 1953 senesinde İngiltere’nin Liverpool kentindeki Speke bölgesinde 12 çocuklu bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. Yaşamının ilk yıllarını Crosby‘deki bir Katolik yetimhanesinde geçirdi. 

8 yaşlarındayken ailesi tarafınca geri alındı ve toplumsal hizmetler tarafınca koruma altına alınana dek rutin fizyolojik tacize maruz kaldı. Maudsley, çocukken babası tarafınca tecavüze uğradığını ve bu erken istismarın kendisinde derin ruhsal yaralar bıraktığını öne sürdü.

1960’ların sonlarında genç bir delikanlı olan Maudsley, Londra’da cinsellik işçiliği yapıyor ve elde etmiş olduğu gelir ile uyuşturucu alıyordu. Birkaç intihar girişiminden sonrasında psikiyatrik yardım almak mecburiyetinde bırakıldı. Doktorlarla hitabı esnasında, ailesini öldürmesini söyleyen sesler duyduğunu iddia etti.

Maudsley’in çocukluk fotoğrafı

MAUDSLEY’İN HÜCRESİ

Maudsley, şimdilerde Wakefield Hapishanesi’nde, kendisi için hususi olarak inşa edilmiş ve öteki mahkumlardan oldukça uzak olan bir hücrede tek başına ölümü bekliyor.

Günün 23 saatini 18 metreye 15 metre boyutlarında ve kurşun geçirmez perspeks malzemeden inşa edilmiş bu kapalı hücrede geçiren Maudsley, beton bir döşeme üstünde uyuyor ve hücresinde yalnız zemine cıvatalanmış bir wc ve lavabo bulunuyor.

Onlarca kere öteki insanlarla vakit geçirmeyi reddeden ve devamlı nezaret altında bulundurulan Maudsley’in tek başına “mutlu ve memnun” olduğu söyleniyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy