İngiltere’de Kraliyet Posta İdaresi, 6 bin işçiyi işten çıkaracak

14 Ekim 2022

Dearbail Jordan, BBC İş Yaşamı Muhabiri

(*6*)

Postacı

Kaynak, Getty Images

İngiltere’de Kraliyet Posta İdaresi (Royal Mail), gelecek yıl Ağustos ayı itibarıyla 6 bin işçinin işine son verileceğini duyurdu.

Şu an toplam 140 bin kişinin çalmış olduğu kurum yönetimi, şirket içinde devam eden grevleri ve artan iş kayıplarını gerekçe gösterdi.

Çalışan sayısını toplam 10 bine kadar azaltmayı hedefleyen posta şirketi, planı işçilere bildirmeye başladığını söylemiş oldu.

Royal Mail ek olarak senelik zararının 350 milyon sterline (ortalama 400 milyon dolar) ulaşmasını beklediğini deklare etti. Bunda düşük hacimli kargoların gönderimi kadar, grevlerin de etkili olduğu söylendi.

Şirket, grevlerin arkasından zararın 450 milyon sterline (ortalama 510 milyon dolar) ulaşabileceği mevzusunda uyardı.

Royal Mail CEO’su Simon Thompson, “Oldukça üzücü bigün yaşıyoruz. İş kayıplarını duyurduğumuz için üzüntü içindeyiz. Mecburi işten çıkarmaları önlemek ve etkilenen herkesi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

İletişim İşçileri Sendikası’na (CWU) bağlı Royal Mail işçileri, bu hafta iş koşullarının düzeltilmesi ve zam talepleriyle 19 günlük yeni bir greve başladı. Grevlerden birisi de büyük indirim ve alışveriş günü olarak malum Kara Cuma’da (Black Friday) olacak.

Türkiye’de “Görkemli Cuma” ve “Efsaneleşmiş Cuma şeklinde adlarla malum Black Friday, insanların her yıl Kasım’ın dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü aileleriyle şehir merkezlerinde alışverişe çıkmış olduğu, ABD’de süregelen bir anane. Bu günde olabildiğince fazla müşteriye ürün satmak isteyen firmalar ise indirimlerinde birbirileriyle yarışıyor.

CWU Genel Sekreteri Dave Ward, Royal Mail’in işçi çıkarma planının “fena bir yönetimin ve maaşlar dahil şartların topyekûn düşük tutulmasının bir sonucu” bulunduğunu söylemiş oldu.

Thompson ise “Gidilen her bırakım, mali şartlarımızı kötüye götürdü” dedi ve şu şekilde devam etti:

“CWU’nın bırakım sonucu, ne yazık ki daha çok işçinin işinden olma riskini giderek artırıyor.”

Royal Mail, senenin ilk yarısında grevlerin şirkete maliyetinin 70 milyon sterlin (ortalama 80 milyon dolar) bulunduğunu deklare etti.

Ward ise, Thompson’ın açıklamalarına, “Bu şirket kurtarmanın bir yolu değil” diyerek cevap verdi.

Gönüllü işten çıkarmalar karşılığında çalışanlarına iki yıla kadar maaş imkanı tanıyan eski düzenlemenin “artık karşılanamaz” bulunduğunu belirten şirket, bu mevzuyla ilgili de sendikayla masaya oturmak zorunda kalacaklarını belirtti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy