İngiltere’de Boris Johnson kararını açıkladı: Muhafazakar Parti liderliği için yarışmayacağım

Boris Johnson

Kaynak, Reuters

24 Ekim 2022, 00:22 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti’de liderlik yarışına katılmayacağını deklare etti.

Boris Johnson Pazar akşamı yapmış olduğu açıklamada, yarışa katılmak için kafi desteğe haiz bulunduğunu sadece adaylığının doğru olmadığı sonucuna vardığını söylemiş oldu.

Johnson, Muhafazakar Parti’nin 357 milletvekilinden 102’sinin desteğini aldığını iddia etti.

Sadece bugüne dek Johnson’a kamuoyu önünde destek açıklayan milletvekillerinin sayısı 57’ydi.

BBC’nin edinmiş olduğu bilgiye nazaran, Johnson’un sonucu öncesi, Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinden 153’ü eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’a, 25’i ise partinin Avam Kamarası Grup Başkanı ve eski Müdafa Bakanı Penny Mordaunt’a desteğini açıklamıştı.

Muhafazakar Parti’deki liderlik yarışında bugün Rishi Sunak haricinde hiçbir aday partinin minimum 100 milletvekilinin desteğini alamazsa, Sunak otomatikman partinin lideri seçilecek ve İngiltere’nin yeni başbakanı olacak.

Mordaunt da minimum 100 milletvekilinin desteğini alırsa ve başka aday çıkmazsa, Muhafazakar Parti’nin milletvekilleri Sunak ve Mordaunt içinde tercih meydana getirecek sadece partinin liderini ve İngiltere’nin yeni başbakanını gene Muhafazakar Parti’nin üyeleri seçecek.

Rishi Sunak’a yakın bir kaynak BBC siyaset muhabiri Nick Eardley’e “Yarışta hiçbir şeyi cepte görmüyoruz” dedi.

Adayların Pazartesi günü mahalli saatle 14.00’e kadar 100 milletvekilinin desteğini alması gerek.

Eğer bir aday 158 desteğe ulaşırsa yarış iki adaya düşmüş olacak.

Bu durumda parti üyeleri online oy verecek, sonuçlar Cuma açıklanacak. Eğer partiden tek bir aday çıkarsa başbakanın kim olacağı hafta başından belirlenebilir.

Artık yarışın favorisi Sunak

Nick Eardley, BBC Siyaset Muhabiri

Boris Johnson’ın sonucu oldukça büyük bir gelişme. Bu akşam Johnson’a destek verenlerle telefonda görüştüm. Jonhson’ın adaylığına ikna olmuş durumdalardı. Sadece onlar için beklenen olmadı.

Johnson da açıklamasında, aday olup Cuma günü de Başbakan olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Sadece parlamentoda partisinin milletvekilleri içinde birliği sağlamakta zorlanabileceğini de kabul ediyor.

Eski başbakan, 102 milletvekilinin kendisine destek verdiğini söylemiş oldu. Sadece bunu doğrulayamadık. Kamuoyuna yansıyan sayı bundan azca. Fakat normal olarak Johnson’a destek verip bunu kamuoyunda açıklamayanlar da olabilir.

Tüm bu olup bitenler, Rishi Sunak’ın yarışın favorisi bulunduğunu gösteriyor. Sadece Penny Mordaunt da önümüzdeki saatlerde, Johnson’a destek verenleri yanına çekmeye çalışacak.

Şimdi, Johnson’ın sarf etmiş olduğu, “Genel seçimi engellemek için benzersiz bir konuma geldiğime inanıyorum” yönündeki sözlerinin, karşıcılık partilerini iyi mi harekete geçireceğini bekleyin.

grafik

İngiltere’de karşıcılık partileri ise bir an ilkin erken genel seçime gidilmesi çağrısı yapıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy