İngiltere, Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na en son ev sahipliği yaptığında ne oldu

İngiltere’nin Avrupa Kadınlar Şampiyonası’na en son ev sahipliği yaptığı Euro 2005’in başlamasından önce Danimarka menajeri Peter Bonde, “Topu havada duyabiliyorsunuz” dedi.

 

On yedi yıl önce, bu yarışma bu ay ülke genelinde düzenlenen yarışmadan daha küçük ve daha iyiydi.

 

O zamanlar, Warrington Wolves ile birlikte ragbi liginin yeni evinde dördü de dahil olmak üzere, 15 maçın tümü İngiltere’nin Kuzey Batısındaki stadyumlarda oynandı.

 

İngiltere’nin Euro 2005 medya yöneticisi Alex Stone, elbette futbol kulüplerinin oyunu desteklemekle tam olarak ilgilenmediğini söyledi.

 

UEFA’nın ‘çoğu zaman’ olarak adlandırdığı Euro 2022, yumuşak ve parlak bir sürüm olacağa benziyor. 2005’ten farklı olarak mağaza, Alexia Putellas, Vivianne Miedema ve Lauren Hemp gibi kadın futbol yıldızlarını içeren çıkartmalar satıyor.

 

16 takım – 2005’te iki kez – 25 günden fazla mücadele edecek ve İngiltere ile Avusturya arasında 6 Temmuz’da Old Trafford’da oynanacak açılış maçı için 71.300 bilet satacak.

 

Final maçı 31 Temmuz’da 87.200 kişilik bir kalabalıkla Wembley’de oynanacak – İngiltere’nin Preston’ın Deepdale sahasında Fransa ve İtalya arasındaki maça sadece 957’nin katıldığı son etkinliğe ev sahipliği yaptığı zamana kıyasla şaşırtıcı bir sayı.

 

Euro Women büyük adımlar attı. Ama neden?

 

17 yıl önce ve Euro 2005 kadın futboluna ne getirdi? Kadın olarak çalışmak ayakkabının parasını öder

İlk Avrupa kupasını arayan Lions, bu sezona favorilerden biri olarak başlarken, Manchester, Blackburn, Blackpool, Preston ve Warrington’a Euro geldiğinde durum farklıydı.

 

Hope Powell’ın takımına turnuvadan önce İngiltere kaptanı tarafından kısaca söylendi: “Buradaki kadın maçı ikinci sınıf bir oyundur.”

 

Forvet Kelly Smith’in Arsenal’i o zamanlar İngiltere’nin en iyi kadın takımı olabilirdi, ancak Euro’dan altı ay önce, kendini yerinde tutmak için geçici bir kanat oyuncusu olarak çalışacaktı.

 

O sırada Times’a röportaj veren Smith, “Bu yaz, özellikle İngiltere’de kadın sporlarının itibarı ile birlikte olsun ya da olmasın, iyi bir gösteri yapmamız önemli,” dedi.

 

“Özellikle vücuda yapışan erkeklerin birçok olumsuz görüntüsü var.”

 

Euro 2005’ten beş ay önce Powell, oyuncularını sıcak hava eğitimi için La Manga’ya götürdü, ancak 17 yaşındaki Eniola Aluko orada değildi.

 

Gruplardan birinin lideri olan Aluko, psikoloji, İngilizce medya çalışmaları alanında A almak için evde kaldı. Yarışma yaklaştıkça, oyuncu Bradley Walsh gibi Coronation Street ve Hollyoaks yıldızları, yetişkinler için 5 £ ve 2,50 £ değerinde bilet satmaya gönderildi. Euro 2022 biletleri 5 £ ile 50 £ arasında değişiyor.

 

Üç yıl önce Commonwealth Games’e ev sahipliği yapan Manchester Stadyumu, İngiltere’nin ilk takımını Finlandiya’ya karşı oynadı ve 29.092 seyirci ile Birmingham City’nin 17 yaşındaki golcüsü Karen Carney’in 91. dakikayı kaydettiği golü izledi.

 

Carney’nin golü 3-2’lik galibiyetle sonuçlanmadan kısa bir süre önce, İngiltere medya menajeri maçtan sonra bir TV röportajı yapmak için tünelin kenarına gitti.

 

“Karen topa vurduğunda, David Pleat üzerine basarken arka koltuktan kaçtım. Çığlık attım ve tünelin dibine koştum, ”diye hatırladı Stone.

 

“Yakınlarda duran UEFA medya temsilcileri beni bir kenara çekti ve ‘bizim genelde böyle yapmıyoruz’ dediler. Özür dilerim ve bu oyuncularla uzun süredir çalıştığımı ve nasıl olmasını istediklerini bildiğimi açıklıyorum. Parlıyorlar. .

 

“Bir takım oyununda sadece üç puan değil. İngiltere’de gelecekteki oyun gelişimi için bu anlama gelebilir.”

 

17 yaşında bile, Carney, Almanya’nın 16 yaşındaki Norveçli forvet Isabell Herlovsen’in onuruna altı Avrupa şampiyonluğunun dördüncüsünü kazandığı Euro 2005’te en genç golcü değildi. Yine de genç İngiliz kamuoyunda bir değişiklik olduğunu fark etti.

 

2018’de Futbol Federasyonu’nun internet sitesine konuşan Carney, “İlk kez İngiltere forması giyen insanların sokağa çıktığını ve üzerlerinde bizim adımızın yazılı olduğunu görüyorum” dedi.

 

“Manchester City’deki açılış muhteşem. Orada çok sayıda taraftar var.”

Kaynak: Betox giriş

Yoruma kapalı.