İngiliz istihbaratına göre Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanacağına ilişkin emare yok

GCHQ Başkanı Jeremy Fleming

Kaynak, Getty Images

11 Ekim 2022, 15:33 +03

Güncelleme 5 dakika ilkin

İngiltere Hükümet İletişim Merkezi (GCHQ) Başkanı Jeremy Fleming, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanacağına dair herhangi bir emare olmadığını söylemiş oldu. GCHQ, İngiltere’yi, siber saldırılara ve tehditlere karşı korumak amacıyla hükümet tarafınca görevlendirilen güvenlik ve danışma servisi. Kurum bilhassa, dinleme faaliyetleriyle biliniyor.

BBC’ye konuşan GCHQ Başkanı Jeremy Fleming, “Nükleer silah hakkında meydana getirilen herhangi bir konuşma oldukça tehlikeli, bu mevzu ile alakalı sözlerimize dikkat etmeliyiz” dedi.

Fleming, “Rusya ordusunun ve Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna savaşını yönetme şeklini sevmesek, hatta nefret etsek de şimdilik bildiğimiz kurallar çerçevesinde ilerliyorlar. Buna nükleer silah kullanma ihtimali de dahil” diye konuştu ve ekledi:

“Putin’in de savaşı daha da büyütmenin getireceği tehlikelerle ilgili olarak endişeli olduğuna inanırım. Bu tehlikelere başka açıdan bakıyor fakat hemen hemen muharebede değişik taktiklere başvurmadı.”

Fleming bu açıklamaları, her yıl düzenlenen Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü (RUSI) Güvenlik Semineri’ndeki hitabı öncesi yapmış oldu.

Ukrayna'da imha edilen bir tank

Kaynak, EPA

Putin’in “izole” bir halde çalmış olduğu için yanlış kararlar verdiğini söyleyen Fleming, Rusya liderinin geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğu seferberlik çağrısının “büyük bir çaresizliği gözler önüne serdiğini” düşünüyor.

Fleming, “Rusya’da toplumda ve ordudaki çaresizliği görüyoruz” dedi.

GCHQ Başkanı, Mart ayında yapmış olduğu bir konuşmada da, Ukrayna’daki bazı Rus askerlerin görevlerini yerine getirmeyi reddettiğini, ekipmanlarını sabote ettiğini ve yanlışlıkla kendi uçaklarından birini düşürdüğünü söylemişti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy