İmar barışı beklentisiyle kaçak yapılaşma arttı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, yaz turizminin sona ermesiyle ortalama 5 aydır ara verilen inşaat faaliyetleri 15 Ekim itibarıyla başladı. Akyarlar başta olmak suretiyle Turgutreis, Gümüşlük, Gündoğan, Yalıkavak şeklinde fazlaca sayıda mahallede inşaatlar hız kazanmıştır. Bu kapsamda, belediye ekipleri de inşaat sahalarında denetimlerini sıklaştırdı. Denetimlerde emek harcama kriterlerine uymayan firmalara tutanak tutuldu. Denetlenen 167 firmadan 34’üne işlem yapıldığını söyleyen Belediye Başkanı Ahmet Aras, “15 Ekim’den sonrasında yeni ruhsat alan tüm şantiyeleri ya da geçtiğimiz yıllarda ruhsat alıp devam eden şantiyeleri denetliyoruz” dedi.

‘DEVLETİMİZ VE BELEDİYEMİZ GEREKENİ YAPACAKTIR’

İmar barışı beklentisinin kaçak yapılaşmayı artırdığını korumak için çaba sarfeden Başkan Aras, “15 Ekim’den sonrasında yeni ruhsat alan tüm şantiyeleri ya da geçtiğimiz yıllarda ruhsat alıp devam eden şantiyeleri denetliyoruz. İş güvenliğiyle ilgili eksiklikleri ya da çevreye verdikleri bazı rahatsızlıkla ilgili eksiklikleri tamamlatmaya çalışıyoruz. Zabıta marifetiyle denetimlerimiz sürüyor. Ruhsat almış çalışmalarını sürdüren şantiyelerde o kadar da büyük mesele yok fakat şu şekilde bir şey var, bayındır barışı beklentisiyle kaçak yapılaşma büyük oranda arttı. Bu mevzuda hükümetimizin bir izahat yapması gerekiyor. İnsanlar çıldırmış şeklinde kaçak eklentiler halletmeye çalışıyorlar. Aldığımız bilgilere gore herhangi bir halde bayındır barışı emek harcaması yok. Biz, işlemlerimizi sürdürüyoruz. Para cezaları kesiyoruz, kabahat duyurularımızı yapıyoruz, yıkımlara devam ediyoruz fakat tüm bunlara karşın bayındır barışı beklentisi sebebiyle kaçak yapılaşma devam ediyor. Yurttaşlarımıza söyleyeceğim şudur, asla kimsenin yapmış olduğu yanına kalmaz. Kaçak yapı halletmeye çalışanlara elbet devletimiz ve belediyemiz gerekeni yapmış olacaktır” diye konuştu.

‘HAFRİYAT DÖKÜM ALANI BULMAKTA ZORLANIYORUZ’

Yarımada genelindeki hafriyat sorununa vurgu icra eden Başkan Aras, “İnşaat süreçleri Bodrum’da yoğun gidiyor, haliyle bu hafriyatı da tetikliyor. Hafriyat aslına bakarsak organik yapıyı bozan da bir şey. Hafriyat yapılmadan inşaat yapmanın yolunu kesinlikle bulmalıyız. Hafriyat döküm yerimiz maalesef şu an yok, olan da son raddelerini yaşıyor. Hafriyat noktalarını yöneten belediyemiz fakat onlar da yeni hafriyat döküm sahaları arıyor. Yarımadanın arkeolojik sit özelliği sebebiyle hafriyat döküm alanı bulmakta zorlanıyoruz. El attığımız bölgeler ya gömü arazisi ya mera ya da organik sit alanı şeklinde bir yerlerden kesinlikle dokunuyor. O yüzden yarımada içinde şu anda hafriyat döküm alanı yok. Bunun için biz geri dönüşüme ehemmiyet veriyoruz. Gelen hafriyatları işlemek için belediyemiz geri dönüşüm tesisi kuracak. Yarımada genelinde çıkan tüm hafriyatı burada bertaraf edemeyiz. Bunun haricinde fazlaca ciddi anlamda kaçak döküm sıkıntısı var. Tabiat ananın herhangi bir yerine, dereye ya da orman alanına fazlaca ciddi bir kaçak döküm var” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy