İmamoğlu: Şu mahkemeden utanç duyuyorum, böyle bir yargılama olamaz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

Kaynak, FOX TV

11 Kasım 2022, 09:42 +03

Güncelleme 23 dakika ilkin

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, “Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret etmiş olduğu” iddiasıyla oluşturulan davanın duruşması bugün görülecek. 4 yıl 1 aya kadar hapsi istenen duruşma öncesi İmamoğlu, FOX TV’de  İlker Karagöz’ün sorularını yanıtladı. İmamoğlu,  “Şu mahkemeden utanç duyuyorum. Böyle bir yargılama olamaz. Latife şeklinde. Trajikomik bir durum” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “eski YSK Başkanı Sadi Itimat ve kurul üyelerine hakaret etmiş olduğu” iddiasıyla yargılanıyor.

Bugünkü duruşma İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

CHP, “Yargılanan İstanbullunun iradesidir”  mesajıyla Kartal’da buluşma çağrısı yapmış oldu.

Ankara Belediye Baskanı Mansur Yavaş da Twitter hesabından “Hukuksuzluğa karşı çoğumuz biriz, birlikteyiz” mesajı paylaştı.

‘Her şeye karşın bu ülkenin yüce yargısına güvenmek isterim’

Ekrem İmamoğlu kameralar ve mikforonlar arasında

Kaynak, Getty Images

Bu sabah FOX TV’de “İlker Karagöz ile Çalar Saat” prıogramına katılan İmamoğlu, ile alakalı davayla ilgili olarak, “Beni zerre ilgilendirmiyor. Ne faydası ne ziyanı. Kimi zaman bana soruyorlar sayın başkan bu davanın sonucu ne olursa size ne olacak. Asla ilgilenmedim” dedi.

“Hücremde bu mevzuyla ilgili tek bir kaygı, korku, kaygı, hissetmiyorum fakat şu mahkemeden utanç duyuyorum” diye konuşan İmamoğlu, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Böyle bir yargılama olamaz. Latife şeklinde. Trajikomik bir durum…Her ne olursa olacak fakat ben her şeye karşın bu ülkenin o yüce yargısına güvenmek isterim”.

İmamoğlu bir kez daha “ahmak” ifadesini YSK üyeleri için kullanmadığını, İçişleri Bakanı Süleyman Asil’ya cevap verdiğini savundu.

Asil’nun avukatı Uğur Kızılca ise İmamoğlu hakkında, müvekkilinin kişilik haklarına saldırıda bulunmuş olduğu sebebi öne sürülerek kabahat duyurusunda bulunduklarını duyurdu.

İmamoğlu, iptal edilen 31 Mart 2019’daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin peşinden “31 Martı iptal ettirenler ahmaktır” demişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede ise eski YSK Başkanı Sadi Itimat dahil 11 kişinin mağdur olduğu öne sürülüyor. İBB Başkanı İmamoğlu’nun “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı açıkca zincirleme hakaret” suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İmamoğlu, bir yıldan fazla ceza alması ve kararın kesinleşmesi durumunda siyasal yasaklı hale gelebilir.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy