İktidar tek haneli faizle övünüyor ancak iş dünyası karamsar

Hükümetin tek haneye düşürdüğü faizlerle iş yaşamına “Yatırımları arttır” çağrısı ortada kaldı. Kamu bankalarında yüzde 15, hususi bankalarda ise yüzde 40-50 civarında faiz uygulandığını söyleyen iş insanları, “Yatırım için faizden oldukça vade önemlidir. Üç, altı ay faizle hangi yatırım yapılır. Krediye ulaşsak bile bunu ancak işletmenin ayakta kalması için harcarız” dedi.  

Merkez Bankası’nın siyaset faizini yüzde 9’a indirmesinden sonrasında dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek haneli faiz oranıyla övünerek bilhassa kamu bankalarından kredi çekip yatırım yapmalarını istedi. Erdoğan, “Yatırım kredisiyle hedefimiz nedir? Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla kanalıyla gelişme” dedi. Çeşitli sektörlerden iş insanlarına yatırım yapın çağrısını sorduk. Ortak yorum, “Faiz indi fakat krediye ulaşmak imkânsız” oldu.

KARŞILIKSIZ ÇEKLER ARTACAK

Kredilerde faizlerin yüzde 40-50 bandına çıktığını ve vadelerin de altı ayın altına düştüğünü söyleyen Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer Karadeniz, bu koşullarda işletmelerin sıhhatli bir yatırım ortamına ulaşamayacağını belirtti. Karadeniz, “Daha ortodoks iktisat politikalarını uygulamaya alarak düşük maliyetli ve uzun vadeli finansmanı mümkün kılacak bir yatırım ortamı oluşturulmalı. Aksi halde ihracatta gerçekleştirdiğimiz atılımın kalıcı hale gelmesi zora girecektir” dedi.  

Kredi alabilen işletmelerin satmaca karşılığı alabildiğini hatırlatan İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel ise “Biz üç, dört banka ile çalışıyoruz birinden kestiğimiz çeki öteki bankadan aldığımız kredi ile ödüyorduk. Şimdi satmaca karşılığı ödeme yapılıp, nakit verilmiyor. Bu da işletmelerin nakit akışını yavaşlattı, bu da karşılıksız çek oranını da yükseltecektir” dedi.

NAKİT AKIŞI BOZULDU

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten de kredilere ulaşılamadığını belirterek “Üç, altı aylık krediyle ne yatırımı yapacağız? Türkiye’de üretilmeyen bazı ürünler var fakat kimse bu alanlara girecek yatırımlar yapamıyor mevcut durumda. Bizim sektöre makine yatırımından ilkin nitelikli eleman yatırımı gerekiyor” diye konuştu. 

Bilhassa senelik 250 milyon TL üstünde cirosu olan işletmelerin krediye erişiminin imkânsız bulunduğunu söyleyen Akça Kimya Genel Müdürü Alp Sarıcı da piyasadaki bozulmaların arttığını söylemiş oldu. Sarıcı şöyleki konuştu: “Bankalarda vadeler kısalırken firmalar arası ödemeler de aksamaya başladı. Kimse ödemesini zamanında yapmıyor minimum yüzde 20 uzadı bu süreler. Nakit akışı oldukça bozuldu. Bu durum çığ tesiri yapabilir.” 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy