IKEA, Belçika’da göçmen karşıtı kampanyada adını ve tasarımını kullanan aşırı sağcı partiye dava açtı

Flaman Çıkarı Partisi, göçmen karşıtı kampanyasını açıklıyor

Kaynak, @Art_Ritis

16 Kasım 2022, 13:50 +03

Yusuf Özkan

İsveç merkezli mobilya mağazaları zinciri IKEA, göçmen karşıtı kampanya için kendi adını ve tasarımını kullanan Belçika’da aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi’ne (Vlaams Belang) karşı dava açtı. 

IKEA, dava gerekçesinde, aşırı sağcı partinin kampanyasının, “kurumsal kimliği ve ticari markalarını ihlal ettiğini” savundu.

Belçika’da göç ve İslam karşıtı politikaları ile malum aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi (VB), yeni kampanyasında, İsveç’te iktidara gelen sağcı hükümetin, göçmen politikasını sıkılaştırma planına atıfta bulunulmuş oldu.

Aşırı sağcı parti bu yüzden yeni göç karşıtı kampanyasında, “Göçmenlik Hakkaten Değişik Olabilir” (Immigratie Kan Echt Anders) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan “IKEA planı” adını verdi.

Kampanyada da, İsveçli mobilya şirketinkine oldukça benzeyen bir tasarım kullandı. 

IKEA Belçika, Pazartesi günü aşırı sağcı partiden markayı ve tasarımı kullanmayı derhal bırakmasını istedi. 

IKEA markasının küresel isim hakkı sahibi  olan Inter IKEA Systems de, aşırı sağcı parti hakkında yasal işlem başlattığını duyurdu. 

İsveçli şirket, dava gerekçesinde, VB’nin kampanyası, ticari markalarının ve kurumsal kimliğinin ihlali olarak değerlendirildi.

Şirket, IKEA ticari markalarının parti iletişimlerinde siyasal amaçlarla kullanılmasına kesinlikle karşı olduklarını bildirdi.

IKEA, yasal sürece müdahale etmemek için daha çok izahat yapmaktan kaçındı.

‘IKEA planı’

Aşırı sağcı partinin lideri Tom Van Grieken tarafınca açıklanan 15 maddelik “IKEA planı”,  Belçika’ya, Avrupa dışından göçmen gelişini neredeyse olanaksız hale getiren tavsiyeler içeriyor.

Planda, eş ve reşit olmayan çocuklar haricinde aile birleşiminin zorlaştırılması, göçmenlere parasız yasal yardımı asgari düzeye indirme, sığınma başvuruları için itiraz süresini mühim seviyede kısaltma ve güvenli ülkeler listesini genişletme şeklinde tavsiyeler yer ediniyor.

Aşırı sağcı partinin planında, sığınmacıların cep telefonu ve bilgisayarlarının okunması, sığınmacıların eve taşınmasının koşula bağlanması ve Belçika vatandaşlığına geçişin zorlaştırılması da öneriliyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy