İçişleri Bakanlığı’ndan ‘terör iltisaklı’ personel açıklaması: Dosyaları başsavcılıkta!

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada, “Kurulumuzca, Belediyelerde yürütülen terör soruşturmaları ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Belediyeler ile ilgili olarak Bakanlığımıza intikal eden her türlü suç duyurusu ve şikâyet titizlikle incelenmiş olduğu şeklinde terör faaliyetleri ile ilgili olarak Bakanlığımıza intikal eden tüm iddialar da derhal araştırma ve soruşturma sürecine doğal olarak tutulmaktadır. İnceleme ve soruşturmalar sonucunda, terör örgütleriyle irtibatlı yada iltisaklı personel tespit edilir ise bu personelin işe alım süreçleri incelenerek, bu mevzuda elde edilmiş informasyon ve bulgular müfettişlerimizce düzenlenen tevdi raporlarıyla yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal ettirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, “Bu kapsamda, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Ataşehir Belediyesinde yürütülen araştırma ve soruşturmalar sonucunda meydana getirilen tespitler ve elde edilmiş informasyon ve bulgular yetkili Cumhuriyet Başsavcılıkları ile paylaşılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Seyhan Belediyesinde yürütülen araştırma ve soruşturmalar da fazlaca kısa süre içinde tamamlanarak, müfettişlerimizce düzenlenecek tevdi raporları ile elde edilmiş informasyon ve bulguların yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikali sağlanacaktır. Terör örgütleriyle irtibatlı yada iltisaklı olduğu tespit edilenlerin adları Müfettişlerimizce düzenlenen tevdi raporlarının içinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilmektedir” denildi.

SOYLU NE DEDİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, geçen günlerde Ankara’da belediyelerde yürütülen soruşturmalara ilişkin düzenlemiş olduğu basın toplantısında 2019-2022 içinde “74 belediyede terörle bağlantılı 88 soruşturma yürütüldüğünü”, bunlardan 79’unun ise tamamlandığını dile getirmişti.

Türkiye genelindeki CHP’li belediyeleri hedef alan Asil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) 1668 kişinin yada yakınının “terörle irtibatlı ve iltisaklı” bulunduğunu öne sürmüştü.

Asil, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk kere işe almış olduğu 15 bin 125 şahıs hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmemiş, değerlendirme komisyonu oluşturmamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe alınan 1668 kişinin yada yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunmuş olduğu belirlenmiştir. Söz mevzusu 1668 kişinin terör örgütlerine gore dağılımı şöyledir; FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kural 1 ve öteki örgütler 51” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, Süleyman Asil’nun, CHP’li belediyelerin çalışanlarına yönelik iddialarına tepki göstermişti. Hususi, “Bir yıl ilkin de rakamlar verdin, bir koca yıl bir operasyonunu işitmedik Süleyman. Anca boş söz konuşup idrak peşindesin, başka bir şey değil. ‘Yakınların’ iltisakı üstünden bir cadı avı, bir operasyon niyetindeysen ilkin Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’ne uğra…” demişti. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise, “İçişleri Bakanlığı, Meclis’te dosya sallamak, basın toplantısında sayı açıklamak değildir. Yanlış var ise, gereğini yaparsın. Belediyelerimizdeki işe alımlar mevzuata uygundur; Adli sicil kağıtlarını veren Hakkaniyet Bakanlığı, güvenlik soruşturmalarını yürüten İçişleri Bakanlığı’dır. Belediyelerde, kamuda terörist var diyorsanız; temel mesuliyet sana ve iktidara aittir. İçişleri Bakanı olarak elinde istihbaratın, devletin gücü var. Buna karşın; 15 Temmuz’dan sonrasında işe aldığın kaç Polis, Jandarma, Mülki Amiri, sonrasında FETÖ sebebi öne sürülerek kararnameyle ihraç ettin onu açıkla? Beceriksiz ve yalancısın” diyerek tepki göstermişti. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy