Hükümet esnafa yönelik yeni bir kredi paketi açıkladı

Hükümet esnafa yönelik yeni bir kredi paketi açıkladı

Kaynak, Getty Images

11 Ekim 2022, 07:19 +03

Güncelleme 29 dakika ilkin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının peşinden esnafa kredi kolaylığı sağlayacak yeni bir paket açıkladı.

Buna gore esnaf için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatılacak.

Kredi üst limitleri, 350 bin liradan 500 bin liraya, iş yeri edindirme ve taşıt kredisi limiti 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükselecek.

Halkbank’tan kredi kullanıp da takibe düşen esnafa 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli, yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlanacak.

Genç girişimciler için ise sıfır faizli kredi limiti 100 bin liradan 300 bin liraya terfi etti, yaş sınırı da 30’dan 35’e çıktı.

Esnafa 350 bin liradan iş yeri sunulacak

Öteki taraftan Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası kapsamında TOKİ vasıtasıyla 50 bin iş yeri inşa edileceğini altını çizdi.

Erdoğan proje ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Proje kapsamındaki 50 bin iş yerinin ilk etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin iş yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare içinde değişen bu iş bölgeleri, 350 bin liradan süregelen fiyat, 2 bin 633 liradan süregelen taksit ve 10 yıla varan vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Yalnız bu iş yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması planlanıyor.”

Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası’nın yaratacağı ekonomik hareketliliğin 2 trilyon liraya ulaşmasını beklediklerini aktardı.

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de Erdoğan’ın açıklamasının peşinden attığı tweetinde, “Bu ülke, esnaf kültürünün temelleri üstünde yükselen, girişimci yapısını devamlı koruyacak. Esnafımıza desteğimiz her daim sürdü ve her daim sürecek” dedi.

Esnafa destek sağlar mu?

Öteki taraftan hem tüketici hem de üretici enflasyonunun yüksek olduğu bir dönemde açıklanan paketin esnafa destek olamayacağını öne devam eden ekonomistler oldu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin Eylül ayı raporuna gore ticari kredilerin miktarı 3,2 milyar TL’ye ulaştı.

Bu yüzden esnafa 100 milyar TL miktarında kredi sağlanmasının toplam krediler içinde azca bir orana karşılık etmiş olduğu açıklandı.

Ek olarak her ne kadar açıklanan pakette faiz yüzde 7,5 olarak belirlense de Eylül ayında üretici enflasyonunun senelik olarak yüzde 151 olduğu bir ortamda devamlı harcamaları artan üretici ve esnaf için bunun da yetersiz kalacağı eleştirisi getirildi.

Ekonomist Dr. Oğuz Demir, Twitter’da yapmış olduğu açıklamada, “Enflasyon %80’lerin üstünde ve süratli bir düşüşü olmayacak. %7,5 faizli 100 milyar TL’lik kredi paketini bugünkü şartlarda esnaf iki saatte tüketir. O denli söyleyeyim” dedi.

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan ise, “Esnaf faizli kredi değil bağışlama istiyor. Kiradaki, elektrikteki, doğalgazdaki fiyat artışlarının durmasını istiyor. Parayı basıp ucuz kredi vermek bir imzalık iş. Esnafın maliyetlerini indirebiliyor musunuz, ondan haber verin. Enflasyon sarmalı içinde kredi bir aylık rahatlıktır” eleştirisinde bulunmuş oldu.

Öteki taraftan uzun süredir piyasalarda bankaların kredi koşullarını sıkılaştırdığı ve kredi vermekte güçlük çıkardığı konuşulmaktaydı.

Twitter’daki kimi kullanıcılar ise esnafa borçlandırılarak maddi destek sağlanmasının yarardan fazlaca zarar getireceği yorumunda bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy