HPV aşısı nedir? HPV aşısı kaç yaşına kadar yapılır?

İnsan papilloma virüsü (HPV) aşıları, belirli insan papilloma virüsü (HPV) türlerinin niçin olduğu enfeksiyonu önleyen aşılardır. Mevcut HPV aşıları, iki, dört yada dokuz tip HPV’ye karşı koruma sağlar. Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), öteki koruyucu önlemlerle beraber tüm ülkelerde rutin aşıların bir parçası olarak HPV aşılarını önermektedir. Aşılar, kişinin yaşına ve bağışıklık durumuna bağlı olarak iki yada üç doz gerektirir.

HPV AŞISI KAÇ YAŞINA KADAR YAPILIR?

HPV enfeksiyonu geçirmiş olsun ya da olmasın 45 yaşına kadar erkek-kadın her insana aşı HPV aşısı yapılabilir. Aşı; mevcut HPV enfeksiyonunu tedavi etmez, korunmak için yapılır. Sadece meydana getirilen emekler; HPV sebebiyle rahim ağzında meydana gelmiş bozukluklardan sonrasında HPV aşısı yaptıranlarda, aşı yaptırmayanlara nazaran daha büyük oranda iyileşme bulunduğunu göstermektedir. HPV aşıları 3 doz halinde toplam 6 ay içinde yapılır. 

HPV AŞISI ÜCRETSİZ Mİ OLACAK?

Rahim ağzı kanserine neden olan İnsan Papilloma Virüsü (HPV) ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Koca, “HPV tanı kitleri için TÜSEB’i görevlendirdik. Vatanımızda alt yapıyı da değerlendirerek, yerli üretim HPV kitinin kullanıma alınmasını sağlayacağız. Bir ayı geçmeden testimiz yerli olarak devreye girecek. HPV aşısının uygulanması mevzusunda bir çekincemiz asla yok, sadece ülkemizin toplumsal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının hiç kimseye bir faydası yok. Yaptığımız planlamaya nazaran, yaş gruplarını ve çağdaş hal durumlarını dikkate alan bir plan hazırlığındayız. Belirlenen bir grupla aşılamaya başlayacağız ve kapsamını aşama aşama genişleteceğiz.” bilgisini verdi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy