Hollandalı soyut ressamın eseri 75 yıl ters asıldı

resim

Kaynak, Getty Images

29 Ekim 2022, 12:27 +03

Güncelleme 9 saat ilkin

Paul Glynn / Sanat Muhabiri

Hollandalı soyut ressam Piet Mondrian’a ilişik bir sanat eserinin 75 yıl süresince çeşitli galerilerde ters asılmış olduğu açıklandı.

Sanat tarihçilerinin bu yeni bulgusuna karşın New York City I, adlı emek harcama hasar görmemesi için baş aşağı asılmaya devam edilecek.

1941 tarihindeki yaratı ilk olarak 1945’te New York’taki MoMA’da sergilenmişti.

Sonrasında ise 1980 yılından bu yana Alman Şimal Ren-Wesfalya eyaletinin sanat koleksiyonunda, Düsseldorf kentinde sergileniyor.

Kuratör Susanne Meyer-Büser, hatası sergide Mondrian için meydana getirilen yeni bir gösteriyle ilgili araştırma yaparken fark etti sadece doğru şekilde asılırsa, resme zarar vereceği uyarısında bulunmuş oldu.

New York City 1, aynı sanatçının New York City diye benzer bir adı taşıyan bir başka çalışmasının bantlı versiyonu.

Meyer-Büser Guardian’a yapmış olduğu açıklamada “Kalınca yönü üstte olmalı, tıpkı karanlık bir sema şeklinde. Öteki küratörlere gösterdiğimde, hatanın fazlaca açık bulunduğunu gördük. Yaratı büyük olasılıkla ters asılmıştı” dedi.

Benzer adı taşıyan ve Paris’teki Pompidou Merkezi’nde sergilenen New York City adlı eserde, üst tarafta hatlar kalınlaşıyor.

Dahası, sanatçının ölümünden günler sonrasında çekilmiş bir imalathane fotoğrafında, aynı yaratı öteki yöne bakarken görülüyor.

Hollanda’nın Utrecht kentinde 1872’de doğan Mordrian, 20’inci yüzyılın en büyük ressamlarından biri ve soyut, minimalist ve ekspresyonist tarzın öncülerinden olarak görülüyor.

1911’de Paris’e taşınan sanatçı, Kübizm deneyleri de yapmış oldu, sadece günümüzde adı modernizmle eş anlamlı.

Çalışmalarının bir tek sanat yaşamına değil, tasarım, mimari ve modaya da tesirleri oldu.  

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy