Hollanda’da kamunun hatası nedeniyle 2 bin 90 çocuk ailelerinden alındı

CBS, çocuk bakımı desteklerinin fena yönetilmesi yüzünden hukuki, toplumsal ve mali problemler yaşayan ailelerden devlet korumasına alınan çocuk sayısını güncelledi.

Bakım yardımı mağduru olan ailelerin başvurduğu İyileştirme Yardımı Ajansı (UHT) tarafınca CBS’ye verilen güncel sayılara bakılırsa, Mayıs 2022’de 1675 olarak açıklanan ailelerinden alınan çocuk sayısının, 2015-Haziran 2022 arasındaki dönemde 2 bin 90 olduğu açıklandı.

Buna bakılırsa, ailelerinden ayrılmak zorunda kalan çocuk sayısının daha ilkin açıklanandan 415 fazla olduğu kaydedildi.

AİLELER MALİ YIKIMA SÜRÜKLENDİ

Vergi Dairesi tarafınca meydana getirilen yanlış hesaplamalar nedeniyle, “evrakta sahtecilik” benzer biçimde gerekçelerle çocuk bakım yardımları kesilen ve geçmişe dönük yüklü oranda ödeme talep edilen ailelerin, yaşadıkları maddi yıkımın peşinden bakımlarını dikkatsizlik ettikleri iddiasıyla evlatları ellerinden alındı.

Hakkaniyet ve Güvenlik Bakanlığının talebiyle CBS’nin bakım yardımı tablolarına ilişkin Mayıs 2022’de yapmış olduğu açıklamada, 2015-2020 yıllarında 1115 ve 2021’de 560 olmak suretiyle toplam 1675 çocuğun “yanlışlıkla” devlet koruması altına alındığı kaydedilmişti.

BİNLERCE AİLE YANLIŞLIKLA “SAHTEKAR” İLAN EDİLMİŞTİ

Vergi Dairesi, çocuk bakım yardımı alan bazı ailelerin, hatalı yada noksan beyan, belge yetersizliği, usulsüzlük ve evrakta sahtecilik benzer biçimde gerekçelerle ödeneklerinin kesilmesine ve meydana getirilen yardımların geri alınmasına karar vermişti.

Aralık 2020’de Hollanda Parlamentosu tarafınca kurulan araştırma komisyonu, çocuk bakım yardımı alan on binlerce ailenin, devlet görevlileri tarafınca yanlışlıkla “sahtekar” diye yaftalandığını ve bu aileler hakkında işlem yapıldığını ortaya çıkarmıştı.

Komisyonun hazırladığı raporda, çocuk bakım yardımı alan ailelerden belli etnik kökenden gelenler ve çifte vatandaşlık sahibi olanlar hakkında meydana getirilen gelir incelemelerinde hata yapıldığı belirtilmişti.

Ayrımcılık yapıldığının ortaya çıkmasıyla Ocak 2021’de hükümet çekilme etmiş, ayrımcılığa uğrayan ve bakım yardımının kesilmesi sebebiyle mağdur olan ailelere tazminat ödenmesine karar verilmişti.

(*2*)

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy