Hollanda’da kadınlara ücretsiz hijyen ürünleri dağıtıldı

9 Ekim 2022, 13:58 +03

Yusuf Özkan, Lahey  

Hijyenik ped

Kaynak, Getty Images

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, ülkedeki bin ayrı noktada bayanlar için ücretsiz regl süreci hijyen ürünleri yardım noktası açtı. 

Hijyenik pedlerden tampona ve tane kabına kadar oldukça sayıda ürünü gerekseme sahibi kadınlara ulaştıran vakıf, ülke genelinde ortalama 60 bin kadının bu hizmetten yararlanacağını belirtiyor.

Geçen yıl aynı dönemde ücretsiz hijyen ürünleri dağıtmak için ortalama 200 yardım noktası kuran vakıf, yoğun talep üstüne, bu noktaların sayısını beş kat arttırdı. Vakıf, bu hafta Utrecht kentinde bininci yardım noktasını açtı.

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, bu senenin sonuna kadar ücretsiz hanım hijyen ürünleri yardım noktalarının sayısını 1.400’e çıkarmayı planlıyor.

Ücretsiz yardım noktaları, hanımefendilerin kolayca ulaşabilecekleri ve en oldukça gereksinim duyulan yerlerde bulunuyor.

Bu noktalar çoğu zaman okullar, kütüphaneler ve cemiyet merkezlerinin yanı sıra, besin bankaları ve ikinci el eşya satan dükkanların içinde içeriyor.

Vakfa bakılırsa, “regl ürünleri satın alma mevzusunda bayanlar hâlâ tedirginlik ve utanç duygusu hissettikleri için” ürünler, her insanın kolayca erişebileceği hususi dolaplara yerleştirildi. 

Vakıf, tanınmış markalardan sürdürülebilir markalara kadar birçok firmaya ilişik hijyenik ped, tampon, tane kabı benzer biçimde geniş bir ürün yelpazesinin kadınlara ulaştırıldığını belirtiyor.

Hollanda Yoksulluk Fonu Vakfı, her ay ülke genelindeki 60 binden fazla hanım ve kız çocuğuna ulaşmayı hedefliyor.

Vakfa bakılırsa, ücretsiz tane ürünleri sağlanmasına şiddetle gerekseme var. Bundan dolayı her 10 hanım ve kız çocuğundan biri ara sıra tane ürünleri satın alacak parayı bulamıyor.

Vakıf sözcüsü, kamu yayıncısı NOS’a, tane ürünlerine ulaşamamanın hanımefendilerin yaşamını ciddi halde etkilediğini belirterek “Mesela bu yüzden kimi zaman okula gidemiyorlar ve bu oldukça kaygı verici” dedi. 

Ücretsiz tane ürünlerine yönelik talebin çok büyük bir halde arttığını vurgulayan sözcü, bilhassa okullardan bu mevzuda yoğun talep geldiğini söylemiş oldu.

Vakfa bakılırsa, yüksek enflasyon ve hızla artan enerji tutarları, orta gelir gruplarının alım enerjisini ciddi anlamda etkiliyor. Bu da ücretsiz tane ürünlerine olan talebi arttırıyor.

Vakfın yanı sıra, Hollanda’da son yıllarda oldukça sayıda belediye de, sınırları içindeki kadınlara icretsiz tane ürünleri yadımında bulunuyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy