Hollanda hükümeti enerji faturalarını ödeyemeyenlerin ‘borçlarını üstlenecek’

59 dakika ilkin

Yusuf Özkan | Lahey

Hollanda gaz ocağı

Kaynak, Getty Images

Hollanda hükümeti, artan enerji tutarları sebebiyle faturalarını ödeyemeyen ve elektriği kesilme tehdidiyle karşı karşıya kalan kişilerin borçlarını üstlenecek.

Hükümet bu adımla hem tüketicilerin mağdur olmasını hem de müşterilerin yükümlülüklerini getirememesi sebebiyle enerji şirketlerinin zor durumda kalmasını önleyecek.

Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a nazaran, kış gelmeden yürürlüğe girmesi beklenen yeni plan uyarınca, artan enerji maliyetleri sebebiyle mali sorun tehdidiyle karşı karşıya kalan ortalama 1 milyon aileye yardım eli uzatılacak.

Uzmanlara nazaran, bu 1 milyon aileden 600 bini daha ilkin asla ödeme problemi yaşamadı.

Sadece artan enerji tutarları, bu aileleri borçla karşı karşıya bırakıyor. 

Hükümetin hazırladığı plan, bu yıl yeni bir enerji sözleşmesi yapmak zorunda olan ya da yüksek oranlı değişken sözleşme icra eden kişileri kapsayacak.

Ödeme yapılmaması halinde, bir enerji şirketinin birkaç kez hatırlatma yapmış olduğu abonelerin borçları devlet tarafınca devralınacak. 

Uzmanlara nazaran, bu süreçte sistemin kötüye kullanma edilme olasılığı bulunuyor.

Hükümete nazaran ise hız, doğruluktan mühim.

Covid-19 salgını döneminde şirketlere verilen destek benzer biçimde; enerji faturalarında da ilkin borç devralınacak, sonrasında enerji borcunun hakkaten affedilip affedilmeyeceğine bakılacak.

Ödeme güçlüğü çeken kişilere yardım etmek için devlet tarafınca hususi bir fon oluşturulacak.

Enerji şirketleri de bu fona katkıda bulunacak. 

Hükümet böylece hem tüketiciyi korumak hem de ödenmeyen borçlar sebebiyle enerji şirketlerinin zor durumda kalmasını önlemek istiyor.

Hollanda hükumeti, enerji fiyatlarındaki yüksek artışın önüne geçmek ve halkın bundan minimum şekilde etkilenmesini sağlayacak nihai planı da Cuma günü ele alacak.

Yüksek enerji tutarları ile savaşım planı, haftaya Salı günü yeni yasama yılı açılışında kamuoyuna açıklanacak.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy