Hindistan’da tarihi geçen 100 milyon doz Covid aşısı imha edildi

aşı

Kaynak, Getty Images

21 Ekim 2022

Hindistan’da aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsü (SII), kullanım tarihi geçen 100 milyon doz Covid-19 aşısının imha edildiğini deklare etti.

Firmanın CEO’su Adar Poonawala, geçen yıl Aralık ayında düşük talep sebebi öne sürülerek Covishield aşısının üretimini durdurduklarını deklare etti.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi olan SII, AstraZeneca’nın ürettiği Vaxzevria aşısının yerli versiyonunu yapım ediyordu.

Covishield, Hindistan’da meydana getirilen aşıların % 90’ını oluşturuyor. Hindistan’da 2 milyar dozdan fazla Covid aşısı yapılmış oldu. Federal Sıhhat Bakanlığına nazaran ülke nüfusunun % 70’inden fazlası minimum iki doz aşı oldu.

Ocak 2022’de sıhhat çalışanlarına ve kronik hastalığı olan 60 yaş üzerindekilere hatırlatıcı doz yapılmaya başlandı. Ondan sonra da tüm yetişkinler hatırlatıcı doz kapsamına alındı.

Ağustos ayında ülkenin bağımsızlığının 75’inci yıldönümünde tüm yetişkinlere 75 gün süresince Covid aşısı sağlandı. Sadece Sıhhat Bakanlığına nazaran şu ana dek yalnız 298 milyon doz aşı yapılabildi.

‘Hatırlatıcı dozlara talep yok, çoğumuz Covid’den bıktık’

Poonawala gazetecilere yapmış olduğu açıklamada “Hatırlatıcı dozlara talep yok bundan dolayı halk Covid’den bıkmış şeklinde görünüyor” dedi ve ekledi:

“Dürüst konuşmak gerekirse ben de bıktım. Tamamımız bıktık.”

Poonawala’ya nazaran SII’in stoğunda 100 milyon doz dolayında aşı bulunuyordu. Aşıların raf ömrü dokuz ay ve bu süre Eylül ayında sonlandı.

Gelişmekte Olan Ülkeler Aşı Üreticileri Ağı toplantısında konuşan Adar Poonawalla, “İlerleyen dönemde, insanoğlu senelik grip aşısı yaptırdıklarında yanında bir de Covid aşısı yaptırabilirler. Sadece Hindistan’da Batı’da olduğu şeklinde her yıl grip aşısı yaptırmak şeklinde bir tane yok” ifadelerini kullandı.  

Ayrıca Poonawala SII’ın hatırlatıcı doz olarak Covovax aşısının hatırlatma dozuna yönelik denemeleri tamamladığını bildirdi. Şirket, iki hafta içinde onay almayı umuyor.

SII hem de, ABD’li biyoteknoloji şirketi Novavax ile Omicron varyantına özgü bir hatırlatma dozu geliştirmek için ortaklık yapmış oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy