Hans Niemann: Hile yapmakla suçlanan satranç ustası geri adım atmadı

Dünya satranç şampiyonu Magnus Carlsen (solda), Hans Niemann'ı (sağda) hile yapmakla suçlamıştı

Kaynak, SAINT LOUIS SATRANÇ KULÜBÜ/CRYSTAL FULLER

4 saat ilkin

Norveçli Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen’i yenen 19 yaşındaki Amerikalı satranç ustası Hans Niemann, ile alakalı hile iddialarını işaret ederek, bu iddiaların doğru olmadığı mesajını verdi.

Dün, ABD Satranç Şampiyonası’nda kazanılmış olduğu oyun sonrası kameralar karşısına geçen Niemann, “bu zafer her insana verilen bir yanıt” dedi.

15 yaşındaki Cristopher Yoo’yu yenmesinin arkasından meydana getirilen basın toplantısında Niemann’dan “odadaki fil” hakkında hitabı istendi.

Norveçli Dünya Şampiyonu Magnus Carlsen, ABD’nin Missouri eyaletinde düzenlenen Sinquefield Kupası’nın üçüncü turunda yenildiği Niemann’ı hile yapmakla suçlayarak turnuvadan çekilmişti.

Carlsen hemen sonra Niemann’ı hile yapmakla suçladı.

Bu iddialara dair ilk kez imada bulunan Niemann, “Bu oyun her insana bir mesajdı. Tüm bu münakaşa benim ‘oynadığım satranç kendi adına konuşur’ dememle başladı ve bence bu oyun kendi adına konuşup, benim iyi mi bir satranç oyuncusu olduğumu gösterdi. Ek olarak geri adım atmayacağımı ve tüm baskılara karşın en iyi oyunumu oynamayı sürdüreceğimi gösterdi” dedi.

Niemann bu açıklamayı yaptıktan ortalama bir dakika sonrasında toplantıyı sonlandırdı.

Niemann iddialarla ilgili bir aydır herhangi bir izahat yapmamıştı. Tek açıklaması 7 Eylül’de yapmış olduğu ve daha gençken, resmi olmayan turnuvalarda hile yaptığını belirttiği izahat olmuştu. Niemann bu açıklamada, ustalaşmış oyunlarda hile yapmış olduğu iddialarınıysa yalanlamıştı.

Niemann, Carlsen’i ve Chess.com’u “kariyerini bitirmeye çalışmakla” da suçladı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy