Guantanamo’nun en yaşlı tutsağı serbest kaldı

guantanamo

Kaynak, Reuters

2 saat ilkin

Guantanamo Körfezi’nin en yaşlı tutsağı, üste ortalama 20 yıl geçirdikten sonrasında, serbest bırakılıp, ülkesi Pakistan’a gönderildi.

75 yaşındaki Seyfullah Paracha 11 Eylül 2001’deki saldırılardan iki yıl sonrasında, El Kural sempatizanı olma iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Örgüte finans deposu sağlamakla suçlanan Paracha, hep masum bulunduğunu savunmuş ve asla resmen suçlanmamıştı.  

Küba’daki askeri üste bulunan hapishanede bir dönem 11 Eylül saldırılarından şüphelenilen yüzlerce esir kalmıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada “Guantanamo Körfezi’nde tutulan Pakistan vatandaşı Seyfullah Paracha serbest bırakıldı ve 29 Ekim 2022’de Pakistan’a ulaştı. Ülke haricinde tutuklan bir Pakistan vatandaşının nihayet ailesine dönmesinden memnunuz” denildi.

Paracha, Temmuz 2003’te Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı FBI’ın operasyonuyla yakalanmıştı.

ABD’de eğitim gören Paracha, Amerikan makamları tarafınca, örgütün aralarında lideri Usame bin Laden ve Halid Şeyh Muhammed ile temas halinde olmakla suçlanmıştı.

Paracha, ABD’nin Afganistan’daki hapishanesi Bagram Hava Üssü’nde 14 ay kaldıktan sonrasında, Guantanamo’ya götürüldü.

ABD Başkanı Joe Biden, hemen hemen suçlama yöneltilmeyen tutsakları serbest bırakma ve El Kural’yle direkt bağlantılı olanların yargılanmasını hızlandırma baskısı altındaydı.

Biden yönetimi, Paracha’nın serbest bırakılmasını, 55 yaşındaki bir öteki Pakistan vatandaşı Abdul Rabbani ve 41 yaşındaki  Yemen vatandaşı Abdül el Rahim Osman ile beraber serbest kalmasını onaylamıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Rabbani’den bahsedilmedi.

Guantanamo’da hala 11 Eylül Saldırıları Komisyonu Raporu’nda saldırının baş mimarı olarak tanımlanan Halid Muhammed de dahil hala 35 şahıs tutuluyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy