Gönüllülerden oluşan tiyatro, SMA’lı Göktuğ için sahne aldı

Karacabey ilçesinde oturan Derya ve Eray Aykan (28) çiftinin 21 ay ilkin, Göktuğ adını verdikleri ilk evlatları dünyaya geldi. El ve ayak hareketsizliği sebebiyle ailesinin doktora götürmüş olduğu Göktuğ’a, 13 aylıkken Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip-2 tanısı konuldu.

Aykan çifti gen tedavisi için valiliğe başvurup, yardım kampanyası başlattı. Oğlunun tedavisi için 3 aylık süresi kaldığını ve kampanyanın fazlaca yavaş ilerlediğini söyleyen anne Derya Aykan, yaşadıklarını şu sözlerle söyledi:

  • “Göktuğ benim ilk çocuğum. Göktuğ 10 aylıkken el ve ayak hareketsizliğinden doktora başvurduk. Meydana getirilen testler sonucunda 13 aylıkken, SMA Tip-2 tanısı aldı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bizi bir başka yıkan haber ise maalesef Türkiye’de SMA’nın tedavisi yok ve yurt dışındaki gen tedavisinin de SGK tarafınca karşılanmadığını öğrendik.
  • Bunun için bir kampanya düzenleyip Göktuğ’u ilacına kavuşturmak için arayışlara girdik. 3 Ekim’den bu yana valilik izinli kampanyamız devam ediyor. Maalesef yaşadığımız yer fazlaca minik olduğu için, Göktuğ’un kampanyası fazlaca yavaş aşama kaydediyor. Onun için maalesef sesimizi duyurmak için, Göktuğ’un sesini duyurabilmek için, tüm hayırsever herkesten Göktuğ’a destek olmasını istiyoruz.”

‘3 AY SÜREMİZ KALDI’

Hayırseverlerden destek beklediklerini söyleyen Derya Aykan, “Göktuğ’u para yüzünden yitirmek istemiyoruz. Göktuğ’umuzun fazlaca kısa bir süresi var. 3 ay benzer biçimde bir süremiz kaldı. 2 yaşına gelmeden bu ilacı alırsa eğer, yüzde 98 etkisiyle düzgüsel bir çocuk benzer biçimde hayatına devam edecek. Tek çaremiz sesimizi duyurmak. Hayırseverlerin destekleriyle evladımızı ilacına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için herkesten Göktuğ’a azca fazlaca demeden destek olmalarını, Göktuğ’un da yaşıtları benzer biçimde rahat nefes alıp rahat hareket etmesini istiyoruz. Kampanyamız şu an yüzde 11’lik dilimde ve fazlaca yavaş aşama kaydediyor” ifadelerini kullandı.

Bir tanımış olduğu vasıtasıyla tanıştığı 1 Başka Tiyatro ekibinin Göktuğ’un yardım kampanyasına destek olmak için oyun sahnelediklerini söyleyen Derya Aykan, “Tanrı razı olsun, bir tiyatro düzenlediler ve tüm gelirini Göktuğ’umuza bağışladılar. Onların vesilesiyle sesimizi birçok yere de duyurduk. Göktuğ’un sesini ne kadar fazlaca kişiye duyurursak o denli acele ilacına kavuşacak. Vaktimiz de fazlaca kısa olduğu için, hepimiz sesimizi duyup azca fazlaca demeden destek olursa, evladımızı ilacına kavuşturmak istiyoruz” dedi.

‘OYUNUN TÜM GELİRİ GÖKTUĞ’UN KAMPANYASINA YATTI’

Değişik meslek gruplarında çalışan 22 kişinin, toplumsal mesuliyet projelerine destek olmak için bundan 7 yıl ilkin bir araya gelmiş olarak kurduğu ‘1 Başka Tiyatro’ ekibinin Göktuğ’un sesini duyurmak için ‘Doğru mu Doğrular? Lemurya’ adlı oyunu, Göktuğ’un doğduğu ve yaşamış olduğu yer olan Karacabey ilçesindeki Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’nde sahnelediklerini söyleyen Özgür İde Acarbabacan, şunları söylemiş oldu:

“7’nci senemizde birçok dernek ve vakıf için oyunlarımızı oynadık. Bunlardan bir tanesi de Bursalı SMA’lı bir bebek olan Göktuğ bebeğimiz içindi. Göktuğ bebek için o gece oynadığımız oyunun tüm geliri kampanyasına yatmış oldu. Tüm dostlarımla gönüllü olarak yaptık bunu. Sesini her insana duyurmak istiyoruz. Bundan dolayı kampanyası yüzde 11’de ve Göktuğ 21 aylık. Kısaca 3 aylık bir süresi var. Bu süreçte biz kampanyasını tamamlamayı hedefliyoruz. Ekip olarak da destekliyoruz. ‘Göktuğ’a Ümit Ol 16’ Instagram adresinden hepimiz takip edip yardımlarını yapabilir.”

‘KİME YARDIM EDİYORSAK, O OLUYORUZ’

Oyunun yazarı Elif Epiri ise şu şekilde konuştu:

  • “22 gönüllü arkadaşımla oluşturduğumuz ve 7 senedir yalnız desteğe gereksinim duyan, elini tutmamız ihtiyaç duyulan kişileri bulup onlar için oynadığımız oyunların birleşkesi 1 Başka Tiyatro’yu oluşturuyor. Bu yıl de 7’nci senemizde 27 tane oyun oynadık. 27 oyunumuzun her birini de o akşam hangi derneğin neye ihtiyacı var ise, bebek mamaları, sokak hayvanlarının ilaçları, bu biçim şeyler için el ele olduk. Bir olmanın tadını çıkardık hep beraber. Toplumsal mesuliyet projesi adı altında yapıyoruz. Çoğumuz gönüllüyüz. Çoğumuz, o akşam kime yardım ediyorsak sanki o oluyoruz.
  • Onun kimliğine bürünüyoruz. El ele sahneye çıkıyoruz ve beraber olmanın tadını çıkarıyoruz. 1 Başka Tiyatro Bursa’nın tanınmış iş insanlarından oluşuyor. Aramızda eczacılar, pilotlar, mühendisler, öğretmenler var. Başkasının yarasına dokunduğunda aslen kendi yarasına merhem bulunduğunu anlayan büyük yürekler var. Her yaştan insan var. Bu yıl çocuklarımız da bizimle oynadı. Bir Adile teyze sahnemiz vardı. Adile teyze bu dünyaya yeniden geliyor ve çocuklarla bir oluyor. ‘Bu dünyanın güzelleşmesi için neler yapıyoruz?’ diye konuşuyorlar.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy